Results

Here are the results of all of the major men’s amateur tournaments and championships since 2016: –

Click the blue links by each event to view the results – correct at the time of publication

2019

IN COURSE

20-22 April 2019              Boys’ U16 Quadrangular Match (SCO) – Results
Winner –

18-22 April 2019              French International U18 Boys’ Championship – Results
Michel Carlhian Trophy Winner –

18-22 April 2019              French International U18 / U21 Girls’ Championship – Results
Cartier Trophy U21 Winner –
Esmond Trophy U18 Winner – 

COMPLETED

20-21 April 2019              Battle Trophy (SCO) – Results
Winner – Joe Bryce (SCO)img_0600

Joe Bryce (Photo: Crail Golfing Society)

19-21 April 2019              Helen Holm Scottish Women’s Open Championship – Results
Winner – Pia Babnik (SLO)

img_0594

Pia Babnik (Photo: Royal Troon G.C.)

20-21 April 2018              The Trubshaw Cup (WAL) – Results
Winner – Rhys Evans (WAL)

21 April 2019                   The Golden Eagle (WAL) – Results
Winner – Rhys Evans (WAL)

20 April 2018                   Carmarthenshire Open (WAL) – Results
Winner – Rhys Evans (WAL)

17-18 April 2019              The Peter McEvoy Trophy U18 (ENG) – Results
Winner – Tom McKibbin (IRE)

img_6317

Tom McKibbin (Photo: GolfBible)

16-18 April 2019               PGA EuroPro Tour Q-School (Final Stage) – Results
Amateur Top 30 Category 3 Qualifiers – Calum Fyfe (SC0), Daniel Brown (ENG) and James Glenn (USA)

16-18 April 2019              Faldo Series England South I Boys – Results
Winners – Charlie Salter (U21), Corey Neville (U18) and Joshua Greig

13-14 April 2019              Craigmillar Park Open (SCO) – Results
Winner – Joe Bryce (SCO)

img_0552

Joe Bryce (Photo: @cpgolfclub)

13-14 April 2019              Hampshire Salver (ENG) – Results
Winner – Sam Bairstow (ENG) SS 135 + HH 135 = 270

14 April 2019                   Hampshire Hog (ENG) – Results
Winner – Matty Lamb

IMG_6287

Matty Lamb (Photo: Mark Sandom / @FleetPhotos)

12-14 April 2019              Duncan Putter (WAL) – Results
Co-Winners – Shergo Al Kurdi (JOR) , George Bryant (ENG) and Jacob Davies (WAL) 

img_0553

Shergo Al Kurdi, George Bryant and Jacob Davies (Photo: Southerndown GC) 

11-14 April 2019              The Masters (USA) – Results
Low Amateur Silver Cup Winner – Viktor Hovland (NOR)

img_0549

Viktor Hovland (Photo: Kevin C. Cox / Getty Images)

13 April 2019                   Selborne Salver (ENG) – Results
Winner – Charlie Strickland (ENG)

img_0535

Jake Bolton, Charlie Strickland, Harry Goddard & James Byers (Photo: @Golfing4Life_ )

10-13 April 2019              Euro Nations Championship (ESP)
Results – Men’s Individual, Men’s Team, Women’s Individual, Women’s Team
Men’s Individual Winner – Tom Sloman (ENG)
Men’s Team Winner – England
Women’s Individual Women – Marta García Llorca (ESP)
Women’s Team Winner – Holland

 

 

 

Gareth Jenkins, Tom Plumb, Tom Sloman, Bailey Gill and Ben Jones (Photos: @EnglandGolf and @Golfing4Life_)

10-12 April 2019              Scottish Boy’s and Girls’ Open Championship
Results – Boys’ and Girls’
Boys’ Winner – James Ashfield (WAL)
Girls’ Winner – Hannah Darling (SCO)

 

 

 

James Ashfield and Hannah Darling (Photo: Scottish Golf)

10-12 April 2019              Ulster Students Amateur Open Championship – Results
Winner – Rory Williamson (IRE)

img_0521

Rory Wiliamson (Photo: http://www.golfnet.ie / Andy Webber Photography)

4-7 April 2019                  West of Ireland Amateur Championship – Results
Winner – Caolan Rafferty (IRE)

img_0499

Caolan Rafferty (Photo: @2019woig)

3-6 April 2019                 Augusta National Women’s Amateur – Results
Winner – Jennifer Kupcho (USA)

img_0494

Jennifer Kupcho (Photo: Augusta National G.C. / @ANWAGolf)

4-6 April 2019                  Berkhamsted Trophy – Results
Winner – Joss Gosling (ENG)

img_0493

Joss Gosling (Photo: @BerkhamstedGolf / Ian Hall)

3-4 April 2019                  PGA EuroPro Tour Q-School (1st Stage / 5 Events) – Results
Amateur Qualifiers – Harrison Arnold (ENG), Daniel Brown (ENG), Owen Crooks (SCO), Calum Fyfe (SCO), Scott Gibson (SCO), James Glenn (USA), Taylor Hutton (ENG), Mark Hyde (ENG), Declan Illingworth (ENG), Finbar Kane (ENG), Luke Kelly (ENG), Christopher Lamb (SCO), Ross MacIntosh (FRA), Blair Morton (SCO), Alex Nicholls (ENG), Jamie Richards (ENG), Tim Shin (ENG) and Paul Waring (ENG).

1-2 April 2019                  R&A Foundation Scholars Tournament
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Winner – Aled Greville (WAL))
Women’s Winner – Lorna McClymont (SCO)

img_6275

Aled Greville and Lorna McClymont (Photo: The R&A)

28 March 2019                The Georgia Cup (USA) – Results
Winner – Jovan Rebula (RSA)

img_0468

Jovan Rebula (Photo: The Golf Club of Georgia)

26-27 March 2019           Darwin Salver (ENG) – Results
Winner – Harvey Byers (ENG)

img_6272

Harvey Byers (Photo: Golfing4Life)

20-23 March 2019           Italian International Men’s Amateur – Results
Winner – Brandon Dietzel (GER)

img_0454

Brandon Dietzel (Photo: Dietzel Family)

12-15 March 2019           Sunningdale Foursomes (ENG) – Results
Winners – Linn Grant (SWE) and Maja Stark (SWE)

img_6264

 Maja Stark and Linn Grant (Photo: Kevin Diss / http://www.kevindiss.com)

6-8 March 2019               Major Champions Invitational (USA) – Results
Boys’ Winner – Conor Gough (ENG)
Girls’ Winner – Annabell Fuller (ENG)
Team Winner – Team Annika 

 

 

 

Conor Gough and Annabell Fuller (Photos: Golf Central Magazine)

4-6 March 2019               Cape Province Open (RSA) – Results
Winner – Tom Plumb (ENG)

img_0385

Tom Plumb (Photo: Pieter Els)

27-3 March 2019             Spanish International Amateur Championship
SP Qualifying Results and MP Results
Champion – Koen Kouwenaar (NED)
Medalist – Ben Jones (ENG)

img_0376

Runner Up Callum Farr and Champion Koen Kouwenaar (Photo: Adolfo Luna)

26-1 March 2019             South African Stroke Play Championship – Results
Winner – Jayden Schaper (RSA)

img_6248

Jayden Schaper (Photo: Golf RSA / Withers and Son Photography)

17-22 Feb. 2019               South African Amateur Championship
SP Qualifying Results and MP Results
Champion – Wilco Nienaber (RSA)

img_0360-1

Wilco Nienaber (Photo: Lali Stander / Golf RSA)

Medalist (winner of the Proudfoot Trophy) – Luca Filippi (RSA)

img_6241

Luca Filippi (Photo: Lali Stander / Golf RSA)

15-17 Feb. 2019               Cyprus Junior Open – Results
Boys’ Winner – Ryan Staykov (BUL)
Girls’ Winner – Ellie Gower (ENG)

13-16 Feb. 2019               Portuguese International Amateur Championship – Results
[The ‘Results’ link needs to be opened in or dragged to a new internet window]
Winner – Daniel da Costa Rodrigues (POR)

img_0341

Daniel da Costa Rodrigues (Photo: Miguel F. Sousa FPG)

11-14 Feb. 2019               African Amateur Stroke Play Championship – Results
Winner – Euan Walker (SCO)

img_0331

Euan Walker (Photo: Ian Rae @ianrae59)

1-3 Feb. 2019                   Jones Cup Invitational (USA) – Results
Winner – Akshay Bhatia (USA)

img_0313

Akshay Bhatia (Photo: Jones Cup Invitational)

29-1 Feb. 2019                 Avondale Amateur (AUS)
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Winner – Blake Windred (AUS)
Women’s Winner – Kumkang Park (KOR)

img_6225-1

KK Park and Blake Windred (Photo: Golf NSW)

26-28 January 2018         Gauteng North Amateur (RSA) – Results
Winner – Wilco Nienaber  (RSA)

img_6221

Wilco Nienaber  (Photo: Gauteng North Golf Union)

22-25 Jan. 2019               Costa Bellena Men’s Octagonal Match (ESP) – Results
Team Winners – Spain

img_0293

Spain (Photo: RFE Golf / Adolfo Luna)

img_0292

screenshot 2019-01-25 at 18.39.49

21-25 Jan. 2019               New South Wales Amateur (AUS)
Men’s MP Results and Women’s MP Results
Men’s NSW Medal Results and Women’s NSW SP Results
Men’s NSW Amateur Winner – Kartik Sharma (IND)
Women’s NSW Amateur Winner – Lisa Edgar (AUS)
Men’s NSW Medal Winner – Joey Savoie (CAN)
Women’s NSW Stroke Play Championship Winner – Emily Toy (ENG)

img_0290

Kartik Sharma and Lisa Edgar (Photo: @GolfNSW)

17-20 Jan. 2019               Latin America Amateur Championship (DRP) – Results
Champion – Álvaro Ortiz (MEX)

img_0271

Álvaro Ortiz (Photo: LAAC)

15-20 Jan. 2019               Australian Amateur Championship – Results
Men’s MP Results and Women’s MP Results
Men’s SP Qualifying Results and Women’s SP Qualifying Results
Men’s Champion – Conor Purcell (IRE)
Women’s Champion – Hong Yaeeun (KOR)

img_0265

Conor Purcell (Photo: Golf Australia)

10-13 January 2019        South American Amateur Championship (CHL)
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Champion – Chris Crisologo (CAN)
Women’s Champion – Maria Escauriza (PAR)

img_0252

Maria Escauriza and Chris Crisologo (Photo: Nora Ventureira)

8-11 January 2019          Australian Master of the Amateurs
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Champion – Chun-An Yu (CTP)
Women’s Champion – Stephanie Kyriacou (AUS)

img_6199

Chun-An Yu (Photo: @AusMotA)

3-6 January 2019            Junior Orange Bowl Championship (USA)
Boys Results and Girls Results
Boys’ Winner – Andrea Romano (ITA)
Girls’ Winner – Nina Lang (GER)

img_6194

Nina Lang and Andrea Romano (Photo: MagicalPhotos.com / Mitchell Zach)

3-6 January 2018            93rd New Year’s Invitational (USA) – Results
Winner – Kyler Tate (USA)

2018

28-31 Dec. 2018              Patriot All-America (USA) – Results
Winner – Isaiah Jackson (USA)

img_0246-1

Isaiah Jackson (Photo: @PatriotAllAm)

28-31 Dec. 2018              Orlando Men’s International Amateur (USA) – Results
Winner – Greyson Porter (USA)

19-22 Dec. 2018              South Beach International Amateur (USA) – Results
Winner – Pierceson Coody (USA)

6-9 Dec. 2018                  South African Open Championship – Results
Freddie Tait Trophy Winner (Low Amateur) – Jovan Rebula (RSA)  

img_0188-1

Jovan Rebula (Photo: @EuropeanTour)

26-28 Nov. 2018              Faldo Series – Grand Final (UAE) – Results
Winner – Chen Ting-yu (TPE)
Boys’ Winners – U16 Toby Bishop (WAL), U18 Chen Ting-yu (TPE) and U21 Michal Brezovsky (SVK)
Girls’ Winner – U16 Rivekka Jumagulova (KAZ) and U21 Emily Brennan (ENG)

21-23 Nov. 2018             The Telegraph Vitality Junior Golf Championship (ESP)Results
Winners – Barclay Brown (ENG) and Sophie Johnson (ENG)

img_0171

Barclay Brown and Sophie Johnson (Photo: @TelegraphJuniorGolf)

19-22 Nov. 2018             Rolex Tournament of Champions (USA) – Results
Winner – Akshay Bhatia (USA)

img_0170

Akshay Bhatia (far left) (Photo: Karl Vilips)

1-4 Nov. 2018                 47th Juan Carlos Tailhade International Cup (ARG)
Results – Team and Individual
Team Winner – Argentina
Individual Winner – Estivill Guillermo (ARG)

25-27 Oct. 2018              European Men’s Club Trophy (FRA)
Results – Club and Individual
Club Winner – RCF La Boulie (FRA)
Individual Winner – Eduard Rousard Sabate (ESP)

17-19 Oct. 2018              Irish Intervarsity Championship – Results
Men’s Winner – James McVicker
Women’s Winner – Niamh Ward

img_6127

James McVicker and Niamh Ward (Photo: Rosapenna Hotel & Golf Resort)

9-15 Oct. 2018                 Youth Olympics (ARG) 
Results – Men’s, Women’s and Mixed Team
Men’s Winner – Karl Vilips (AUS)
Women’s Winner – Grace Kim (AUS)
Team Winner – Thailand

img_0102

Grace Kim and Karl Vilips (Photo: Stacey Keats)

5-7 Oct. 2018                   Nassau Invitational (USA) – Results
Winner – James Nicholas (USA)

3-7 Oct. 2018                   Asia-Pacific Amateur Championship (SGP) – Results
Champion – Takumi Kanaya (JAP)

img_0072

Takumi Kanaya (Photo: Asia-Pacific Amateur Championship)

2-4 Oct. 2018                   North of England Open Amateur Championship – Results
Winner – Charlie Thornton (ENG)

img_6087

Charlie Thornton (r) with caddie Eddie Hicks (Photo: Charlie Thornton)

30 Sept. 2018                  Portmarnock Scratch Cup Invitational (IRE) – Results
Winner – Jonathan Yates (IRE)

28-30 Sept. 2018             English Men’s County Championship Finals – Results
Team Winner – Yorkshire

img_0063

Yorkshire (Photo: Yorkshire Golf / @YUGCUK)

22-28 Sept. 2018             U.S. Mid-Amateur Championship – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Stephen Behr (USA)
Champion – Kevin O’Connell (USA)

img_0052

Kevin O’Connell (Photo: USGA / Chris Keane)

24-25 Sept. 2018             Junior Ryder Cup – Europe v. U.S.A. (FRA) – Results
Team Winner – U.S.A.

img_0050

Team U.S.A. (Photo: @JuniorRyderCup)

23 Sept. 2018                 Scottish Men’s Club Championship – Results
Team Winner – Lundin GC, Fife
Individual Winner – Bryan Innes, Murcar Links GC, North East

22-23 Sept. 2018            English Men’s Champion Club – Results
Team Winner – Castle Royle GC, Berkshire
Individual Winner – Liam Phipps, Olton GC, Warwickshire

img_0049

Harrison Arnold, David Langley and Tim Shin (Photo: @HuddersfieldGC) 

22-23 Sept. 2018            England U16 Boys v. Wales U16 Boys – Results
Team Winners – England

17-20 Sept. 2018             Duke of York U18 Young Champions Trophy (SCO) – Results
Winner – Christopher Vandette (CAN)

img_6047

HRH Duke of York and Christopher Vandette (Photo: @DOYTrophy) 

16 Sept. 2018                  English Men’s County Champion of Champions – Results
Winner – Curtis Knipes (Essex) 

img_6044

Curtis Knipes (Photo: John Nicholson)

15 Sept. 2018                  English Boy’s County Champion of Champions – Results
Winner – Ben Schmidt (Yorkshire)

img_6043

Ben Schmidt (Photo: England Golf / Leaderboard Photography)

12-14 Sept. 2018             Men’s Home Internationals (WAL) – Results
Team Winner – England

img_0031

The England Team (Photo: Wales Golf)

Screen Shot 2018-09-14 at 19.27.37

Screen Shot 2018-09-14 at 18.15.24

The Men’s Home Internationals Individual Performances

7-9 Sept. 2018                  Golfkings Scottish Men’s Area Team Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Team Winners – Ayrshire
Match Play Team Champions – North

5-8 Sept. 2018                  Eisenhower Trophy – Men’s World Amateur Team (IRE)
Team Results and Individual Results
Team Winner – Denmark
Individual Winner – Alejandro Del Ray (ESP)

img_9975

Denmark (Photo: International Golf Federation)

5-7 Sept. 2018                  BUCS Stirling Invitational (SCO)
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Individual and Team Winners – Ronan Mullarney (IRE) and Maynooth I
Women’s Individual and Team Winners – Nicola Slater (ENG) and Stirling I 

4-6 Sept. 2018                  Italian U16 Amateur Open Championship – Results
Winner – Lucas Fallotico (ITA)

30-1 Sept. 2018                South East of England Links Championship – Results
Winner – Jamie Guppy (ENG)

29-1 Sept. 2018                Espirito Santo Trophy – Women’s World Amateur Team (IRE) – Team Results and Individual Results
Individual Winner – United States of America
Team Winner – Ayean Cho (JAP)

img_9914

The USA Team With The Espirito Santo Trophy (Photo: USGA) 

31-1 Sept. 2018                The Jacques Leglise Trophy (FIN) – Results
Team Winner – Great Britain and Ireland

img_6028

The Great Britain & Ireland Team With The Jacques Léglise Trophy

Screen Shot 2018-09-01 at 17.35.13

The Jacques Léglise Trophy Individual Performances

29-31 August 2018          Irish Men’s Interprovincial Championship – Results
Team Winner – Munster

29-31 August 2018          North of England U16 Open SP Championship – Results
Boys’ Winner – Jack Ward
Girls’ Winner – Ellie Gower

28-31 August 2018          Faldo Series – England Midlands Boys and Girls –
Boys’ Results and Girls’ Results
Boys’ Winners – U21 Luke Northwood, U18 Charlie Salter, U16 Shergo Al Kurdi
Girls’ Winner – Ebonie Lewis

28-30 August 2018          English Boys’ County Championship – Results
Team Winner – Yorkshire

img_9899

Yorkshire (Photo: England Golf / Leaderboard Photography)

27-29 August 2018          Scottish Men’s Open Championship – Results
Champion – Victor Veyret (FRA)

img_9884

Victor Veyret (Photo: Scottish Golf / Kenny Smith Photography)

25-26 August 2018          North of Scotland Open Amateur Championship – Results
Winner – Kyle Godsman (SCO)

23-24 August 2018          The 44th Waterford Trophy (ENG) – Results
Winner – Jensen Hull (ENG)

img_9888

Jensen Hull (Photo: Sundridge Park G.C.)

24 August 2018               Welsh U14 and U16 Amateur Championships
U14 – Results and U16 – Results
Winners – U14 Kasumi Tran and U16 Tomi Bowen

21-23 August 2018          Faldo Series – England South Boys II – Results
Boys’ Winners – U21 George Goddard (ENG) / U18 Harvey Evans (ENG) / U16 Barnes Wallis (ENG)

13-19 August 2018          The U.S. Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play Results – Results
Stroke Play Medalist – Daniel Hillier (NZL) 
Champion – Viktor Hovland (NOR)

img_9836

Viktor Hovland (Photo: USGA)

18-19 August 2018          North East Open Amateur SP Championship (SCO) – Results
Winner – Euan McIntosh (SCO)

17-19 August 2018          Welsh Open Stroke Play Championship – Results
Winner – James Wilson (SCO)

img_9842

James Wilson (Photo: Wales Golf / Hamish Stuart) 

14-19 August 2018          The Boys’ Amateur Championship (N.I.)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalist – Robin Williams (ENG)
Champion – Conor Gough (ENG)

img_9831

Conor Gough (Photo: The R&A / Getty Images)

14-18 August 2018          Girls’ British Open Amateur Championship (N.I.)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalist – Ingrid Lindblad (SWE)
Champion – Emma Spitz (AUS)

img_9821

Emma Spitz (Photo: Instagram emma_spitz2000)

14-16 August 2018           The Lee Westwood Trophy – Results
Winner – Ben Schmidt (ENG)

img_9792-1

Ben Schmidt (Photo: @westwoodtrophy)

14-15 August 2018           The South of England Boys’ Open Championship – Results
Winner – Jack Maxey (ENG)

13-14 August 2018          Loretto Golf Academy Scottish Boys’ U14 Open Championship – Results
Winner – Fenoglio Pietro Guido (ITA)

11-12 August 2018          The North West of England Links Championship (ENG)
Winner – Jake Benson (ENG)
Birkdale Golf at Royal Birkdale G.C. (ENG) – Results
Winner – Jake Benson (ENG)

img_9753

Jake Benson (Photo: Jake Benson)

Pines Trophy at Hillside G.C. (ENG) – Results
Winner – Luke Burrows (ENG)

img_9754

Luke Burrows (Photo: Hillside G.C.)

11-12 August 2018          The Solent Salver (ENG)
Winner – Tom Robson (ENG) 271 – won by 9 shots from David Corben (280)
The Mike Smith Memorial Trophy at Brokenhurst Manor GC (ENG) – Results
Winner – Tom Robson (ENG) 68 67
The Stoneham Trophy at Stoneham GC (ENG)
Winner – Tom Robson (ENG) 69 67

img_5997

Tom Robson (Photo: Andrew M. Griffin)

11-12 August 2018          Amateur Champion Gold Medal (SCO) – Results
Winner – Euan McIntosh (SCO)

11-12 August 2018          Mullinger Scratch Trophy (IRE) – Results
Winner – Tiarnan McLarnon (IRE)

6-12 August 2018            The U.S. Women’s Amateur Championship – Results
Stroke Play Medalist – Lucy Li (USA)
Champion – Kristen Gillman (USA)

img_9748

Kristen Tillman (Photo: USGA)

8-10 August 2018            Ladies’ Home Internationals (IRE) – Results
Team Winner – Scotland

img_9739

Scotland Ladies (Photo: The R&A / Getty Images) 

8-10 August 2018            Girls’ Home Internationals (IRE) – Results
Team Winner – England

img_9742

England Girls (Photo: The R&A / Getty Images)

6-9 August 2018              114th Canadian Men’s Amateur Championship – Results
Champion – Zach Bauchou (USA)

img_9728

Zach Bauchou (Photo: Golf Canada)

7-9 August 2018              The Boys’ Home Internationals (SCO) – Results
Team Winner – England

img_9721

England Boys’ Team (Photo: Mark Pagdin)

Screen Shot 2018-08-09 at 20.57.13Screen Shot 2018-08-10 at 07.45.46

The Boys’ Home Internationals Individual Performances

7-9 August 2018              Reid Trophy Boys U14 (ENG) – Results
Winner – Hugh Adams (ENG)

7-9 August 2018              North of England Open Amateur Youths Championship – Results
Winner – Sam Broadhurst (ENG)

img_9745

Sam Broadhurst (Photo: Middlesbrough Golf Club)

6-9 August 2018              St. Andrews Boys’ and Junior Ladies’ Open (SCO)
Boys’ Stroke Play Qualifying – Results and Merchants’ Cup Match Play – Results
Girls’ Stroke Play Qualifying – Results and Golf Monthly Trophy Match Play – Results
Boys’ Stroke Play Medalist – Alex Buchanan (ENG) and Winner – Ben Caton (SCO)
Junior Ladies’ Stroke Play Medalist – Antonia Zacharovska (SLO)
and Winner – Kimberley Beveridge (SCO)

8 August 2018                 Men’s County Championship – North Qualifier (ENG) – Results
Winner – Yorkshire

img_9724

Yorkshire (Photo: Philip Woodcock)

6-8 August 2018              Faldo Series – Scotland Boys’ and Girls’ – Results 
Boys’ Winners – U21 Andrew Ni / U18 Cameron Gallagher / U16 Cameron Adam 
Girls’ Winners – U21 Alison Muirhead / U16 Rachel Foster

4-8 August 2018              Irish Amateur Close Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalist – Ronan Mullarney
Champion – Robbie Cannon

img_9697

Robbie Cannon (Photo: Robbie Cannon)

31-5 August 2018            English Men’s Amateur Championship (Close)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalists – Sam Rook and Sam Bairstow.
Champion – Tom Thurloway

img_9639

Tom Thurloway (Photo: Leaderboard Photography / England Golf) 

31-5 August 2018            Scottish Men’s Amateur Championship (Close)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalist – Callum Bruce 
Champion – Euan McIntosh

img_9637

Euan McIntosh (Photo: Kenny Smith Photography / Scottish Golf)

31-4 August 2018            The Western Amateur (USA)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalists – Cole Hammer (USA) and Sam Stevens (USA) 
Champion – Cole Hammer (USA)

img_9627

Cole Hammer (Photo: Western Amateur)

2-3 August 2018              Irish U14 Boys’ Open Amateur Championship – Results
Winner – Daniel Mulligan (IRE)

img_9618

Daniel Mulligan with Fionn Dobbin (U13 Winner) (Photo: Pat Cashman)

1-3 August 2018              Seniors Amateur Championship – Results
Champion – Trevor Foster (ENG)

img_5974

Trevor Foster (Photo: The R&A / Getty Images)

30-3 August 2018            Welsh Men’s Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Archie Davies
Champion – Tom Williams

img_9835

Tom Williams (Photo: Welsh Golf / Hamish Stuart)

30-2 August 2018            Faldo Series – Ireland Boys’ and Girls’ – Results
Boys’ Winners – U21 Paul Murphy (IRE), U18 John Brady (IRE), U16 Robert Galligan (IRE)
Girls’ Winners – U21 Rachel Thompson (IRE) 

26-29 July 2018               German Int. Amateur Championship – Results (use ‘Runde 4’ filter)
Winner – Rasmus Neergaard-Petersen (DEN)

25-29 July 2018               South of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Caolan Rafferty (IRE)

26-28 July 2018               U16 European Young Masters (NOR)
Boys’ – Results and Girls’ – Results
Boys’ Winner – Sebastian Friedrichsen (DEN)
Girls’ Winner – Caitlin Whitehead (ENG)

img_9571

Caitlin Whitehead (Photo: European Golf Association)

25-28 July 2018               European Ladies’ Amateur Championship (SLO) – Results
Champion – Celia Barquin (ESP)

24-27 July 2018               Pacific Coast Amateur (USA) – Results
Winner – Isaiah Salinda (USA)

img_9559

Isaiah Salinda (Photo: Pacific Coast Amateur / @PacificCoastAm)

24-27 July 2018               Carris Trophy Boys U18 (ENG) – Results
Winner – Barclay Brown (ENG)

img_9558

Barclay Brown (Photo: Leaderboard Photography / England Golf)

26-27 July 2018               The St. Andrews Trophy (FIN) – Results
Team Winner – The Continent of Europe

img_9552

The Continent of Europe (Photo: European Golf Association)

24-27 July 2018               Welsh Boys’ and Girls’ Amateur Championships
Boys’ Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Boys’ Stroke Play Qualifying Medalist –  Sean David
Champion – Ben Davies
Girls’ Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Boys’ Stroke Play Qualifying Medalist –  Harriet Lockley
Champion – Carys Worby

img_9554

Ben Davies and Carys Worby (Photo: Golf Wales)

24-26 July 2018               Walton Heath Trophy (ENG) – Results
Winner – Thomas Thurloway (ENG)

img_9540

Thomas Thurloway (Photo: Jonathan Greener / @WHTrophy)

24-26 July 2018               Faldo Series – England North Boys – Results
Boys’ Winners – U21 James Wilson (ENG), U18 Luke Bartram (ENG), U16 Owen Watts (ENG)

2-25 July 2018                 US Amateur Championship Qualifying – Schedule (pgs 4 & 5) / Results
GB&I Qualifiers: –
Eoin Leonard (IRE) on 16th July – Westfield, New Jersey
Harry Hall (ENG) on 23rd July – Santa Rosa, California 
David Wicks (ENG) on 24th July – Cypress Run, Florida (2nd Alternate)

19-22 July 2018               The Open Championship (SCO) – Results
Silver Medal Winner – Sam Locke (SCO)

img_9524

Sam Locke (Photo: Golf Monthly)

18-21 July 2018                The 60th Porter Cup (USA) – Results
Winner – Thomas Walsh (USA)

img_9518

Thomas Walsh (Photo: Porter Cup)

18-21 July 2018               The 112th Southern Amateur Championship (USA) – Results
Winner – Patrick Cover (USA)

img_9519

Patrick Cover (Photo: Southern Golf Association)

16-21 July 2018               The U.S. Junior Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Kelly Chin (USA)
Champion – Michael Thorbjornsen (USA) 

img_9515

Michael Thorbjornsen (Photo: USGA)

18-21 July 2018                Dutch U21 Junior Open – Results
Boys’ Winner – Sadom Kaewkanjana (THA)
Girls’ Winner – Anouk Sohier (NED)

19-20 July 2018               The Cheshire Cat (ENG) – Results
Winner – Lewis George (ENG)

img_9503

Lewis George (Photo: Cheshire Cat)

20 July 2018                      The Wilmslow Crow – Results
Winner – Jacob Oakley (ENG)

img_9504

Jacob Oakley (Photo: Wilmslow GC) 

19 July 2018                      Stockport Salver – Results
Winner Sam Turner (ENG)

img_9498

Sam Turner (Photo: Stockport GC / @SGCGentsComps)

17-19 July 2018               McGregor Trophy Boys U16 (ENG) – Results
Winner – Conor Gough (ENG)

img_9497

Conor Gough (Photo: Leaderboard Photography / England Golf)

17-19 July 2018               Tillman Trophy (ENG) – Results
Winner – Owen Benson (ENG)

img_9499

Owen Benson (Photo: Owen Benson)

16-18 July 2018               The Junior Open Championship (SCO) – Results
Winner – Martin Vorster (RSA)

img_5941

Martin Vorster (The R&A / Getty Images)

17 July 2018                     Northern Ireland Amateur Open 2018Results
Winner / Northern Ireland Open Qualifier – Ronan Mullarney (N.I.)

img_9485

Ronan Mullarney (Photo: Galgorm Castle G.C.)

10-15 July 2018               The Players Amateur (USA) – Results
Winner – John Augenstein (USA)

14 July 2018                    Men’s County Championship – South East Qualifier (ENG) – Results
Team Winner – Berkshire, Buckinghamshire & Oxfordshire Golf
Peter Benka Trophy (Low individual) – David Langley (Castle Royle G&CC / BBO Golf) 

img_5934

BBO Golf and David Langley (far right) (Photo: David Langley)

____________________________________________

2018 European Amateur Team Championships

10-14 July 2018               European MEN’S Team Championship (GER)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results – ENGLAND (2nd) and SCOTLAND (8th) – Flight A
Match Play Results – IRELAND (10th)  – Flight B
Team Winner – FINLAND

img_9476

Team Finland (Photo: Suomen Golfliitto / @golfliitto)

11-14 July 2018               European MEN’S Team Championship – Division 2 (POL)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results WALES (3rd) – Flight A
Match Play Results – Flight B
Team Winner – BELGIUM

10-14 July 2018               European BOYS’ Team Championship (CZH)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results – ENGLAND (5th) and IRELAND (7th) – Flight A
Match Play Results – WALES (15th) and SCOTLAND (16th)  – Flight B
Team Winner – SPAIN

10-14 July 2018               European LADIES’ Team Championship (AUS)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results – ENGLAND (6th) and IRELAND (8th) – Flight A
Match Play Results – SCOTLAND (13th) – Flight B
Match Play Results – Flight C
Team Winner – SWEDEN

10-14 July 2018               European GIRLS’ Team Championship (SWE)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results – ENGLAND (5th) – Flight A
Match Play Results – SCOTLAND (12th), WALES (14th) and IRELAND (15th)  – Flight B
Match Play Results – Flight C
Team Winner – ITALY

____________________________________________

11-13 July 2018              Midland Youths Championship – Results
Winner – Tom Beasley (ENG)

img_5933

Tom Beasley (Photo: Midland Golf Union)

9-13 July 2018                 North of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Matthew McClean (NI) 
Winner – Ian Lynch (IRE)

12 July 2018                    Boys’ County Championship – South West Qualifier (ENG) – Results
Team Winner – Cornwall
SWC Boys Amateur Champion – George Leigh

10-12 July 2018               Scottish Boys’ U16 Open Championship – Results
Winner – Matteo Cristoni (ITA)

9-11 July 2018                 Faldo Series – Wales Boys & Girls – Results
Boys’ Winners – U21 Alex Talbut (ENG), U18 Connor James (WAL), U16 Shergo Al Kurdi (JOR)
Girls’ Winners – Emilie Lewis (WAL), U16 Kasumi Tran (WAL)

7-8 July 2018                   Cameron Corbett Vase (SCO) – Results
Winner – John Paterson (SCO)

img_9419

John Paterson (Photo: Colorado Buffaloes Men’s Golf Team)

7-8 July 2018                   Tucker Trophy (72h WAL) – Results
Winner – Paddy Mullins (WAL)
Golynos Oak (36h Newport GC) – Results and Winner – Llewellyn Matthews (WAL)
Silver Dragon (36h Whitchurch GC) – Results and Winner – Paddy Mullins (WAL)

img_5916

Paddy Mullins (Photo: Whitchurch GC)

img_5917

Llewellyn Matthews (Photo: Whitchurch GC)

6-8 July 2018                    Arnold Palmer Cup (FRA) – Results
Team Winner – United  States

img_5910

Team USA (Photo: Arnold Palmer Cup)

5 July 2018                       Boys’ County Championship – South East Qualifier (ENG) – Results
Winner – Kent

1-6 July 2018                   Scottish Boys’ and Girls’ Amateur Championships
Boys’ Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Boys’ Stroke Play Qualifying Medalist – Aidan O’Hagan
Champion – Connor Wilson
Girls’ Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Girls’ Stroke Play Qualifying Medalist – Hannah Darling
Champion – Hannah Darling

img_9413

Hannah Darling and Connor Wilson (Photo: Scottish Golf)

3-5 July 2018                   Boyd Quaich Memorial Golf Tournament (SCO) – Results
Winner – Brad Robinson (ENG)

img_9406

Brad Robinson (Photo: Brad Robinson)

4 July 2018                       Boys’ County Championship – North Qualifier (ENG) – Results
Winners – Yorkshire

img_5900

Yorkshire Boys (Photo: Yorkshire Golf / @YUGCUK)

2-5 July 2018                   Faldo Series – England South Boys I – Results
Boys’ Winners – U21 Nya Fraser-Lawrence (ENG), U18 James Crabb (ENG), U16 Reis Suart (ENG) 

3 July 2018                      The Open Championship – Final Qualifying – Results
Amateur Qualifier – Sam Locke (SCO)

30-1 July 2018                 East of Scotland Stroke Play Championship – Results
Winner – Matthew Clark (SCO)

img_5893

Matthew Clark (Photo: Lundin Golf Club) 

30-1 July 2018                 Royal St. David’s Gold Cross (WAL) – Results
Winner – Jacob Davies (WAL)

img_9397

Jacob Davies (Photo: Royal St. David’s G.C.)

27-30 June 2018              European Amateur Championship (NED) – Results
Winner – Nicolai Hojgaard (DEN)

img_9392

Robin Dawson (Silver), Nicolai Hojgaard (Gold) and Jerry Ji (Bronze)
(Photo: European Golf Association / Ronald Speijer)

26-29 June 2018              Irish Boys’ Amateur Open Championship – Results
Winner – Archie Davies (WAL)

img_5888

Archie Davies (Photo: Archie Davies)

26-30 June 2018             The Ladies’ British Open Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Elin Esborn (SWE)
Champion – Leonie Harm (GER)

25-29 June 2018             Men’s North and South Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Cooper Musselman (USA)
Winner – Ben Schlottman (USA)

img_9386

Ben Schlottman (Photo: pinehurst.com)

25 June 2018                   The Open Championship – Regional Qualifying – Results

23-24 June 2018              Tennant Cup (SCO) – Results
Winner – Jim Johnston (SCO)

23-24 June 2018              The Berkshire Trophy (ENG) – Results
Co-Winners – George Gardner (ENG) and Matt Roberts (WAL)

img_9366

Matt Roberts and George Gardner (Photo: George Gardner) 

img_5898

David Langley with the Scrutton Jug (Photo: BBO Golf)

22-24 June 2018              Sir Henry Cooper Junior Masters U18 (ENG)
Boys Results and Girls Results
Boys Winner – Laurenz Schiergen (GER)
Girls Winner – Charlotte Heath (ENG)

img_9368

Laurenz Schiergen and Charlotte Heath (Photo: Sir Henry Cooper Junior Masters) 

20-23 June 2018              Northeast Amateur Invitational (USA) – Results
Winner – Justin Suh (USA)

img_5876

Justin Suh (Photo: Northeast Amateur)

18-23 June 2018              The 123rd Amateur Championship (SCO)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Wilco Nienaber (RSA)
Champion – Jovan Rebula (RSA)

img_9363

Jovan Rebula (Photo: The R&A / Mark Runnacles / Getty Images)

20-22 June 2018              Irish U16 Boys Amateur Open Championship – Results
Winner – Dylan Keating (IRE)

14-17 June 2018              The U.S. Open Championship – Results
Leading Amateurs – Luis Gagne (CRI) and Matt Parziale (USA)

img_9341

Brooks Koepka, Matt Parziale and Luis Gagne (Photo: Getty Images)

13-16 June 2018              Sunnehanna Amateur (USA) – Results
Winner – Alex Smalley (USA)

img_9334

Alex Smalley (Photo: Sunnehanna Amateur)

16 June 2018                   Men’s County Championship – Midlands Qualifier (ENG) – Results
Team Winner – Lincolnshire

img_9338

Lincolnshire (Photo: Harvey Harrison)

12-15 June 2018             Boys’ Toyota Junior Golf World Cup (JAP) – Results
Team Winner – Denmark and Individual Winner – Rasmus Højgaard (DEN)

13 June 2018                   Men’s County Championship – South Western Qualifier (ENG) – Results
Team Winner – Gloucestershire

12 June 2018                   South Western Counties Amateur Championship (ENG) – Results
Winner – Tom Sloman (Somerset, ENG)

8-10 June 2018               The 40th Curtis Cup (USA) – Results
Winner – USA

img_9300

USA Team (Photo: USGA / @CurtisCup)

8-10 June 2018               The St. Andrews Links Trophy (SCO) – Results
Winner – John Murphy (IRE)

img_9294

John Murphy (Photo: St. Andrews Links Trust / Kenny Smith Photography)

9-10 June 2018               Aberconwy Trophy (WAL) – Results
Winner – Tom Froom (WAL)

img_9298

Tom Froom (Photo: Tom Froom)

6-9 June 2018                 Dogwood Invitational (USA) – Results
Winner – Ashton Poole (USA)

4 June 2018                    U.S. Open – Sectional Qualifying (JAP / US / ENG) – Results
GB&I Amateur Qualifiers – Ryan Lumsden (SCO)

2-4 June 2018                 East of Ireland Amateur Open Championship – Results
Winner – Christo Lamprecht (RSA)

1-3 June 2018                 Welsh Open Youths Championship (U21) – Results
Winner – Ryan Dixon (ENG)

img_9255

Ryan Dixon (Photo: Wales Golf)

31-2 June 2018                 German Boys’ and Girls’ Open Championship –
Girls’ Results and Boys’ Results
Girls ‘ Winner – Ingrid Lindblad (SWE)
Boys’ Winner – Charles Larcelot (FRA)

img_9254

Ingrid Lindblad and Charles Larcelot (Photo: German Golf Federation) 

31-3 June 2018               Brabazon Trophy (ENG) – Results
Winner – Nick Poppleton (ENG)

img_5838

Nick Poppleton (Photo: GolfBible) 

30 May 2018                   Boys’ County Championship – Midlands Qualifier (ENG)
Team Results and Individual Results
Team Winner – Lincolnshire
Individual Winner – Joseph Quinn (Northamptonshire)

25-30 May 2018              NCAA Division I Nationals (USA)
Team SP Results / Individual SP Results / Team MP Results
Individual Winner – Broc Everett (Augusta, USA)
Team Winner – Oklahoma State

img_9240

Oklahoma State Men’s Golf Team (Photo: @OSUCowboyGolf)

img_5812

Broc Everett (Photo: Augusta University / Jagwire News)

25-27 May 2018              French International Amateur Championship – Results
Winner – Hubert Tisserand (FRA)

img_9235

Hubert Tisserand (Photo: ffgolf.org)

21-25 May 2018              NCAA Division II Nationals (USA)
Team SP Results / Individual SP Results / Team MP Results
Individual Winner – John Van der Laan (USA)
Team Winner – Lynn University

23-24 May 2018              Lagonda Trophy (ENG) – Results
Winner – James Biggs (ENG)

img_9216

James Biggs With Event Founder Clive Smith (Photo: James Biggs)

17-20 May 2018              Irish Amateur Open Championship – Results
Winner – Robin Dawson (IRE)

img_5791

Robin Dawson (Photo: Cashman Photography)

14-16 May 2018              NCAA Division I Regionals (USA) – Results Article

15 May 2018                   Brabazon Trophy Qualifiers (ENG)
Results – North Qualifier
North Medalists – Callan Barrow (ENG) & Sam Done (ENG)
– 39 qualifiers on +3 or better
Results – South Qualifier 
South Medalist – Cameron Phillips (ENG)
– 39 qualifiers on +1 or better

13 May 2018                   Lindrick Open Amateur (ENG) – Results
Winner – Nicholas Poppleton (ENG)

img_9174

Nicholas Poppleton (Photo: John King)

13 May 2018                   West of Scotland Stroke Play Championship – Results
Winner – Calum Fyfe (SCO)

img_9173.jpg

Calum Fyfe (Photo: Glasgow Golf Union)

12-13 May 2018              France v. England Men’s International Match (FRA) – Results
Team Winner – England

img_9169

England (Photo: Federation of French Golf / @ffgolf)

5-6 May 2018                  Munster Open Stroke Play Championship (IRE) – Results
Winner – Alan Fahy (IRE)

img_5760-1

Alan Fahy (Photo: Cork Golf News)

5-6 May 2018                  Clywd Open Championship (WAL) – Results
Winner – Callam Morris (WAL)

4-6 May 2018                  Lytham Trophy (ENG) – Results
Winner – Matthew Jordan (ENG)

img_9148

Matthew Jordan (Photo: Angie McGlue)

4-6 May 2018                  Fairhaven Trophies (ENG)
Boys Results and Girls Results
Boys Winner – Conor Gough (ENG)
Girls Winner – Louise Duncan (SCO) 

img_9147

Conor Gough (Photo: @Golfing4Life)

27-29 April 2018            (British) Girls’ U16 Open Championship – Results
Winner – Hannah Darling (SCO)

29 April 2018                  Cleveland Salver (ENG) – Results
Winner – Alex Fitzpatrick (ENG)

img_5749

Alex Fitzpatrick (Photo: Cleveland GC)

27-29 April 2018             West of England Amateur Championship – Results
Co-Winners – Callum Farr (ENG) and George Saunders (ENG)

 

 

 

Callum Farr (Photos: @Golfing4Life_ and George Saunders)

27-29 April 2018             Barrie Douglas Scottish Junior Masters – Results
U18 Winner – Greg Dalziel (SCO)
U16 Winner – Gregor Graham (SCO)

 

 

 

Greg Dalziel (l) and Gregor Graham (r) (Photos: @GordonBannerman) 

21-22 April 2018           The Trubshaw Cup (WAL) – Results
Winner – Thomas Froom (WAL)

22 April 2018                 Carmarthenshire Open (WAL) – Results
Winner – Jamie Cooper (ENG)

21 April 2018                 The Golden Eagle (WAL) – Results
Winner – Jaco Van Der Merwe (RSA)

21-22 April 2018            Battle Trophy (SCO) – Results
Winner – James Wilson (ENG)

18-21 April 2018            Junior Invitational at Sage Valley (USA) – Results
Winner – Akshay Bhatia (USA)

19-21 April 2018            Concession Cup (USA) – Results
Winner – USA

18-21 April 2018            Men’s European Nations Cup (ESP)
Team Results and Individual Results
Team Winner – England
Individual Winner – Todd Clements (ENG)

14-15 April 2018            Hampshire Salver (ENG) – Results (download only)
Winner – Mitch Waite (ENG)

14 April 2018                  Hampshire Hog (ENG) – Results
Winner – Mitch Waite (ENG)

14 April 2018                  Selborne Salver (ENG) – Results
Winner – Callum Farr (ENG)

14-15 April 2018             Craigmillar Park Open (SCO) – Results
Winner – Kieran Cantley (SCO)

13-15 April 2018             Terra Cotta Invitational (USA) – Results
Winner – Fernando Barco (PER)

11-12 April 2018             Peter McEvoy Trophy U18 (ENG) – Results
Winner – Harrison Arnold (ENG)

img_5715Harrison Arnold (Photo: GolfBible)

5-8 April 2018                 The Masters (USA) – Results
Silver Cup Low Amateur Winner – Doug Ghim (USA)

7-8 April 2018                 The Duncan Putter (WAL) – Results
Winner – Viktor Hagborg Asp (SWE)

5-7 April 2018                 The Berkhamsted Trophy (ENG) – Results
Winner – Matt Wilcox (ENG)

4-6 April 2018                 Scottish Boys and Girls Open Championship
Boys Results and Girls Results
Boys Winner – Patrick Schmuecking (GER)
Girls Winner – Ffion Tynan (WAL)

2-3 April 2018                 The R&A Foundation Scholars Tournament (SCO)
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Winner – Ronan Mullarney (IRE)
Women’s Winner – Chloe Ryan (IRE)
Both winners are guaranteed spots on the 2018 European Arnold Palmer Cup team.

30-3 April 2018               West of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifier – Results and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner – Kyle McCarron (IRE)
MP Amateur Winner – Robert Brazill (IRE)

29-2 April 2018               French International U18 Boys Championship
Stroke Play Qualifier and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner – Kiet Van Der Weele (NED) 
MP Amateur Winner – Andrea Romano (ITA)

25th March 2018            The Georgia Cup (USA)
Winner – Harry Ellis (ENG)

22-25 March 2018          Azalea Invitational (USA) – Results
Winner – Cole Hammer (USA)

20-21 March 2018          Bernard Darwin Salver – South of England U21 Youths (ENG) – Results
Winner – Tom Williams (WAL)

14-17 March 2018           Italian International Amateur Championship – Results
Winner – Andrea Romano (ITA)

12-14 March 2018           Major Champions Invitational (USA) – Results
Boys’ Individual Winner – Tom McKibbin (IRE)
Girls’ Individual Winner – Cory Lopez (MEX)
Team Winner – The Dustin Johnson Team

8-11 March 2018             Riversdale Cup (AUS) – Results
Winner – Jack Thompson (AUS)

8-10 March 2018             Bonallack Trophy and Patsy Hankins Trophy (Qatar)
Men’s BT – Results and Women’s PHT – Results
BT Team Winner – Asia-Pacific
PHT Team Winner – Asia-Pacific

28-4 March 2018             Spanish International Amateur Championship
Stroke Play Qualifier – Results and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner – Jake Burnage (ENG)
MP Amateur Winner – Billy McKenzie (ENG)

25-2 March 2018             South African Amateur Championship
Stroke Play Qualifier – Results and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner (Proudfoot Trophy) – David Langley (ENG)
MP Amateur Winner – Deon Germishuys (RSA)

19-21 February 2018       Sanlam Cape Province Open Championship (RSA) – Results
Winner – Clayton Mansfield (RSA)

17-19 February 2018       AJGA Simplify Boys Championship – Results
Winner – Julian Perico (PER)

14-17 February 2018       Portuguese International Amateur Championship – Results
Winner – Vítor Londot Lopes (POR)

13-16 February 2018       African Amateur Stroke Play Championship (RSA) – Results
Winner – James du Preez (RSA)

6-9 February 2018           South African Stroke Play Championship – Results
Winner – Oliver Gillberg (SWE)

29-2 February 2018         New South Wales Amateur (AUS)
Stroke Play Medal- Results and Match Play Amateur – Results
Medal Winner (SP) – Nathan Barbieri (AUS)
Amateur Winner (MP) – Gian-Marco Petrozzi (ENG)

26-28 January 2018         Jones Cup Invitational (USA) – Results
Winner – Garrett Barber (USA)

26-28 January 2018         Gauteng North Amateur (RSA) – Results
Winner –  Kyle McClatchie (RSA)

23-26 January 2018         Men’s Octagonal Match (ESP) – Results
Team Winner – Spain 

fullsizeoutput_2ac2

Screen Shot 2018-01-27 at 07.56.05

23-26 January 2018         Avondale Amateur (AUS) – Results
Winner – Blake Windred (AUS)

20-23 January 2018         Latin America Amateur Championship (CHL)  – Results
Winner – Joaquín Niemann (CHL)

16-21 January 2018         Australian Men’s Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Keita Nakajima (JAP)

13-16 January 2018         South American Amateur (ARG)
Men’s – Results and Women’s – Results
Men’s Winner – Chris Crisologo (CAN)
Women’s Winner – Milagros Chaves (PAR)

9-12 January 2018           Copa de Andalucía (ESP) – Results
Winner – Angel Hidalgo Portillo (ESP)

9-12 January 2018           Australian Master of the Amateurs – Results
Winner – David Micheluzzi (AUS)

4-7 January 2018           New Year’s Invitational (USA) – Results
Winner – Hayden Buckley (USA)

2017

29-31 Dec. 2017              Patriot All America (USA) – Results
Winner – Mason Overstreet (USA)

27-30 Dec. 2017              Boy’s Junior Orange Bowl Championship (USA)
–  Girls’ Results and Boys’ Results
Girls Winner – Lily May Humphries (ENG)
Boy’s Winner – Jerry Ji (NED)

19-22 Dec. 2017              South Beach International Amateur (USA) – Results
Winner  – Jacob Bergeron (USA)

18-23 Nov. 2017              Rolex Tournament of Champions U18 (USA) – Results
Winner – Garrett Barber (USA)

6-11 Nov. 2017                Telegraph Vitality Junior Golf Championship (UK / POR) – Results
Girls’ Winner – Annabell Fuller (ENG)
Boys’ Winner – Max Hopkins (ENG)

26-29 Oct. 2017               Asia-Pacific Amateur Championship (NZ) – Results
Winner – Yuxin Lin (CHN)

6-12 Oct. 2017                 US Mid-Amateur Championship – Results
Winner – Matt Parziale (USA)

3-5 Oct. 2017                  North of England Open Amateur SP Championship – Results
Winner – David Hague (ENG)

12-14 Sept. 2017             The Duke of York Young Champions Trophy (ENG) – Results
Winner – Ben Jones (ENG) 

9-10 Sept. 2017                The 46th Walker Cup (USA) – Results
Winner – United States of America

img_8530

Team USA (Photo: GolfBible)

Screen Shot 2017-09-21 at 16.54.20

6-8 Sept. 2017                  Ladies British Open Amateur Stroke Play Championship (SCO) – Results
Winner – Linn Grant (SWE)

01-03 Sept. 2017               Junior Players Championship (USA) – Results
Winner – Khavish Varadan (MSIA)

01-02 Sept. 2017               The Jacques Léglise Trophy (IRE)
Boys’ International Match – Results
Winner – Continent of Europe

Screen Shot 2017-09-02 at 16.51.51

21-26 August 2017            Irish Amateur Close Championship –
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Jamie Fletcher (IRE)

25th August 2017              Welsh Boys’ Under 16 Championship – Results
Winner – Bryn Thomas (WAL)

24-25 August 2017            Waterford Trophy (ENG) – Results
Winner – Liam Burns (ENG)

23-25 August 2017            Irish Boys’ Under 16 Open Championship – Results
Winner – Adam Smith (IRE)

23-25 August 2017            North of England U16s Open Championship – Results
Boys Winners – Callum Macfie (U16) and Jake Sowden (U14)
Girls Winner – Daisy Kennedy (U16)

14-20 August 2017           The U.S. Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play – Results
Winner – Doc Redman (USA)

15-20 August 2017           The Boys’ Amateur Championship (SCO)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Pedro Lencart (POR)

15-19 August 2017           Girls’ British Open Amateur Championship (ENG)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Lily May Humphreys (ENG)

16-18 August 2017            The Men’s Home Internationals (ENG) – Results
Winner – Ireland

Screen Shot 2017-08-18 at 19.18.01Screen Shot 2017-08-18 at 19.19.11

15-17 August 2017            The Lee Westwood Trophy (ENG) – Results
Winner – Andrew Wilson (ENG)

7-13 August 2017             The U.S. Women’s Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play – Results
Winner – Sophia Schubert (USA)

9-11 August 2017              The Ladies’ Home Internationals (ENG) – Results
Team Winner – Ireland

9-11 August 2017              The Girls’ Home Internationals (ENG) – Results
Team Winner – England

8-10 August 2017             The Boys’ Home Internationals (ENG) – Results
Team Winner – England

img_5009

England Boys (Photo: GolfBible)

Screen Shot 2017-08-15 at 21.31.37Screen Shot 2017-08-15 at 21.36.09

8-10 August 2017             Reid Trophy U14 (ENG) – Results
Winner – Casey Jarvis (RSA)

1-6 August 2017               English Men’s Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Todd Clements (ENG)

1-5 August 2017              Western Amateur (USA)
Stoke Play Qualifying – Results and Sweet 16 Match Play – Results
Winner – Norman Xiong (USA)

31-5 August 2017             Scottish Men’s Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Sam Locke (SCO)

31-4 August 2017             Welsh Men’s Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Jack Davidson (WAL)

26-30 July 2017                South of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – James Sugrue (IRE)

27-29 July 2017                European Young Masters U18 (NOR) – Results
Boys’ Winner – Bård Bjarnevik Skogen (NOR)
Girls’ Winner – Lily May Humphreys (ENG)
Team Winner – England

26-29 July 2017                European Ladies’ Amateur Championship (SUI) – Results
Winner – Agathe Laisne (FRA)

25-27 July 2017                English Boys’ U18 Open Amateur Stroke Play Championship (Carris Trophy) – Results
Winner – Andre Romano (ITA)

25-27 July 2017                South of England Open Amateur Championship – Results
Winner – Jake Burnage (ENG)

20-23 July 2017                The Open Championship (ENG) – Results
Silver Medal Winner – Alfie Plant (ENG)

17-22 July 2017                The U.S. Junior Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play – Results
Winner – Noah Goodwin (USA)

18-21 July 2017                  Pacific Coast Amateur Championship (USA) – Results
Winner – Doug Ghim (USA)

18-21 July 2017                  The Porter Cup (USA) – Results
Winner – Brandon Wu (USA)

20-21 July 2017                  The Cheshire Cat (ENG)
Stockport Salver – Results
Winner – Chris Chilton (ENG)

Wilmslow Crow – Results
Winner – Rhys Nevin-Wharton (ENG)

Cheshire Cat – Results
Winner – Chris Chilton (ENG)

18-20 July 2017                Tillman Trophy – Results
Winner – Taylor Stote (ENG)

18-20 July 2017                McGregor Trophy U16 (ENG) – Results
Winner – Joonas Turba (Estonia)

11-15 July 2017                European Men’s Team Championship (AUS)
Stroke Play Qualifier Results – Individual and Teams
Match Play Knockout – Flight A and Flight B
Team Winner – Spain

11-15 July 2017                European Boys’ Team Championship (ESP)
Stroke Play Qualifier Results – Individual and Teams
Match Play Knockout – Flight A and Flight B
Team Winner – Denmark

11-15 July 2017                European Ladies’ Team Championship (POR)
Stroke Play Qualifier Results – Individual and Teams
Match Play Knockout – Flight A and Flight B
Team Winner – England

11-15 July 2017                European Girls’ Team Championship (FIN)
Stroke Play Qualifier Results – Individual and Teams
Match Play Knockout – Flight A and Flight B
Team Winner – Sweden

10-14 July 2017                North of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Rowan Lester (IRE)

12-14 July 2017                  Scottish Boys U16 Open Championship – Results
Winner – Calum Scott (SCO)

30-5 July 2017                    Scottish Boys & Girls Amateur Championship
Boys Results and Girls Results
Winners – Greg Dalziel and Hannah Darling

28-1 July 2017                    European Mens Amateur Championship (ENG) – Results
Winner – Alfie Plant (ENG)

27-30 June 2017               Irish Boys’ Amateur Open Championship – Results
Winner – Mark Power (IRE)

25th June 2017                 Scrutton Jug (ENG)
Winner – Jake Burnage (ENG) [lowest aggregate Brabazon and Berkshire Trophies]

24-25 June 2017               Berkshire Trophy (ENG) – Results
Winner – Adam Lumley (ENG)

24-25 June 2017               Tennant Cup (SCO) – Results
Winner – Chris MacLean (SCO)

23-25 June 2017               Sir Henry Cooper Junior Masters (ENG) – Boy Results / Girl Results
Boys Winner – Ben Jones (ENG) 
Girls Winner – Lily May Humphries (ENG)

19-24 June 2017               The Amateur Championship (ENG) –
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Champion – Harry Ellis (ENG)
SP Medalist – Caolan Rafferty (IRE)

14- 17 June 2017              Sunnehanna Amateur (USA) – Results
Winner – Braden Thornberry (USA)

9-11 June 2017                 The Arnold Palmer Cup (USA) – Results
Team Winner – United States of America

9-11 June 2017                 St. Andrews Links Trophy (SCO) – Results
Winner – Matthew Jordan (ENG)

2-5 June 2017                East of Ireland Amateur Open Championship – Results
Winner – Reece Black (IRE)

2-4 June 2017                Scottish Amateur Stroke Play Championship – Results
Winner – Liam Johnston (SCO)

2-4 June 2017               Welsh Open Youths Championship (U21) – Results
Winner – Max Martin (ENG)

26-29 May 2017           NCAA Division I Men’s National Championship (USA) –
Stroke Play Results and Match Play Results
Individual Winner – Braden Thornberry (Ole Miss / USA)

Team Winner – Oklahoma (USA)

25-28 May 2017           The Brabazon Trophy (ENG) – Results
Winner – Kyle McClatchie (RSA)

19-21 May 2017           Welsh Amateur Open Stroke Play Championship – Results
Winner – Gian-Marco Petrozzi (ENG)

19-21 May 2017           French International Amateur – Results
Winner – Josh Hilleard (ENG)

17-18 May 2017           Lagonda Trophy (ENG) – Results
Winner – David Hague (ENG)

11-14 May 2017            Irish Amateur Open Championship – Results
Winner – Peter O’Keeffe (IRE)

11-13 May 2017            South East of England Links Championship – Results
Winner – Will Poole (ENG)

5-7 May 2017                Terra Cotta Invitational (USA) – Results
Winner – Chris Nido (USA)

5-7 May 2017                The Lytham Trophy (ENG) – Results
Winner – Jack Singh Brar (ENG)

5-7 May 2017                Fairhaven Trophies (ENG) – Results
Boys’ Winner – Ludvig Aberg (SWE)
Girls’ Winner – Hollie Muse (ENG)

29-30 April 2017          Spain v. England International Mixed Match – Results
Winner – England

23 April 2017               Trubshaw Cup (WAL) – Results
Winner – Luke Harries (WAL)

23 April 2017               Golden Eagle (Tenby, WAL) – Results
Winner – Callum Morris (WAL)

22 April 2017               Carmarthenshire Open (Ashburnham, WAL) – Results
Winner – Matthew Owain Harris (WAL)

22-23 April 2017          Battle Trophy (SCO) – Results
Winner – Connor Syme (SCO)

21-23 April 2017          West of England Stroke Play Championship – Results
Winner – Owen Edwards (WAL)

20-22 April 2017          Junior Invitational at Sage Valley – Results
Winner – Joaquin Niemann (CHL)

12-18 April 2017         West of Ireland Amateur Open Championship
SP Results / MP Results
SP Medalist – Conor O’Rourke (IRE)
Winner – Barry Anderson (IRE)

15-16 April 2017        Craigmiller Park Open – Results
Winner – Craig Howie (SCO)

16 April 2017              Hampshire Salver (ENG) – Results
Winner – Jack Singh Brar (ENG)

16 April 2017              Hampshire Hog (ENG) – Results
Winner – Jake Burnage (ENG)

15th April 2017          Selborne Salver (ENG) – Results
Winner – Jack Singh Brar (ENG)

12-14 April 2017         Scottish Boys’ Open Championship – Results
Winner – John Paterson (SCO)

12-13 April 2017         Peter McEvoy Trophy U18 (ENG) – Results
Winner – Charlie Strickland (ENG)

8-9 April 2017             Duncan Putter (WAL) – Results
Winner – Charlie Strickland (ENG)

6-8 April 2017             Berkhamsted Trophy (ENG) – Results
Winner – Charlie Thornton (ENG)

3-4 April 2017             R&A Foundation Scholars Tournament (SCO) – Results
Winner – Stuart Grehan (IRE)

1-2 April 2017                Royal St. David’s Gold Cross (WAL) – Results
Winner – Matthew Harris (WAL) 

29 – 1 April 2017             European Nations Cup (ESP) – Results
Men’s Individual Winner – Jack Davidson (WAL)
Men’s Team Winner – Wales

Women’s Individual Winner – Chloé Salort (FRA)
Women’s Team Winner – Holland

28 March 2017                The Georgia Cup (USA) – Results
Winner – Scott Gregory (ENG)

21-22 March 2017          Darwin Salver (ENG) – Results
Winner – Bailey Gill (ENG)

16-19 March 2017          Italian International Amateur – Results
Winner – Sean Crocker (USA)

1-4 March 2017                Spanish International Amateur Championship
SP Results / MP Results
Winner – Jack Davidson (WAL)
SP Medalist – Chris Maclean (SCO)

28-3 March 2017              African Amateur Stroke Play Championship – Results
Winner – Liam Johnston (SCO)

21-24 Feb. 2017               South African Amateur Championship – MP Results
Winner –  Christo Lamprecht Jr (RSA)

19-20 Feb. 2017               South African Amateur Championship – SP Results
SP Qualifying Medalist (Proudfoot Trophy) – Chris Woollam (RSA)

14-17 Feb. 2017                Southern Cape Province Open (RSA) – Results
Winner – Garrick Higgo (RSA)

8-11 Feb. 2017                  Portuguese International Amateur – Results
Winner – Sami Välimäki (FIN)

7-10 Feb. 2017                  South Africa Stroke Play Championship – Results
Winner – Edgar Catherine (FRA)

2-5 Feb. 2017                    Jones Cup Invitational (AUS) – Results
Winner – Braden Thornberry (USA)

30-3 Jan. 2017                  New South Wales Amateur (AUS) – SP ResultsMP Results
NSW Medal Winner – Travis Smyth
NSW Amateur Championship Winner – Scott Gregory (ENG)

25-27 Jan. 2017               Men’s Quadrangular Match (ESP) – Results
Team Winner – Italy

24-27 Jan. 2017              The Avondale Amateur (AUS) – Men’s Results
Winner – Josh Armstrong (AUS) and Ga Young Lee (KOR)

19-22 Jan. 2017     South American Amateur Championship (ARG) – Men’s Results
Winners – Isabella Fierro (MEX) and Paul Chaplet (CRC)

17-22 Jan. 2017              Australian Amateur Championship – SP ResultsMP Results
Winner – Matias Sanchez (AUS)

12-15 Jan. 2017                Latin American Amateur Championship (PAN) – Results
Winner – Toto Gana (CHL)

9-12 Jan. 2017                 Copa de Andalucía (ESP) – Results
Winner – Marcus Svensson (SWE)

5-8 Jan. 2017                    New Year’s Invitational (USA) – Results
Winner – Hayden Buckley (USA)

4-7 Jan. 2017                     The Australian Master of the Amateurs – Results
Winner – Charlie Dann (AUS)

2016

29-31 Dec. 2016               Patriot All American (USA) – Results
Winner – Cameron Champ (USA)

19-22 Dec. 2016               South Beach International Amateur (USA) – Results
Winner – Danny Walker (USA)

8-11 Nov. 2016                 Argentina Amateur Championship – Results
Winner – Herik Machado de Oliveira (ARG)

3-6 Nov. 2016                    Copa Tailhade (ARG) – Results
Team Winner – Uraguay
Individual Winner – Agustin Terigo (URA)

6-9 Oct. 2016                    Asia-Pacific Amateur Championship (KOR) – Results
Winner – Curtis Luck (AUS)

27-29 Sept. 2016               North of England Amateur Championship – Results
Winner – Dan Brown (ENG)

26-27 Sept. 2016               Ryder Cup Junior Match (USA) – Results
Team Winner – USA

21-24 Sept. 2016               Eisenhower Trophy – World Amateur Team (MEX) – Results
Team Winner – Australia
Individual Winner – Cameron Davis (AUS)

14-17 Sept. 2016               Espirito Santo Trophy (MEX) – Results
Team Winner – Republic of Korea
Individual Winner – Hye-Jin Choi (KOR)

10-15 Sept. 2016               U.S. Mid-Amateur Championship – Results
Winner – Stewart Hagestad (USA)

26-27 August 2016           Jacques Leglise Trophy U18 (ENG) – Results
Team Winner – Europe

15-21 August 2016            The U.S. Amateur Championship (USA) – Results
Winner – Curtis Luck (AUS)

Copyright © 2016-2019, Mark Eley. All rights reserved.SaveSave

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s