2018 Results

Here are the main amateur golf results for 2018: –

Click the blue links by each event to view the results – correct at the time of publication

28-31 Dec. 2018              Patriot All-America (USA) – Results
Winner – Isaiah Jackson (USA)

img_0246-1

Isaiah Jackson (Photo: @PatriotAllAm)

28-31 Dec. 2018              Orlando Men’s International Amateur (USA) – Results
Winner – Greyson Porter (USA)

19-22 Dec. 2018              South Beach International Amateur (USA) – Results
Winner – Pierceson Coody (USA)

6-9 Dec. 2018                  South African Open Championship – Results
Freddie Tait Trophy Winner (Low Amateur) – Jovan Rebula (RSA)  

img_0188-1

Jovan Rebula (Photo: @EuropeanTour)

26-28 Nov. 2018              Faldo Series – Grand Final (UAE) – Results
Winner – Chen Ting-yu (TPE)
Boys’ Winners – U16 Toby Bishop (WAL), U18 Chen Ting-yu (TPE) and U21 Michal Brezovsky (SVK)
Girls’ Winner – U16 Rivekka Jumagulova (KAZ) and U21 Emily Brennan (ENG)

21-23 Nov. 2018             The Telegraph Vitality Junior Golf Championship (ESP)Results
Winners – Barclay Brown (ENG) and Sophie Johnson (ENG)

img_0171

Barclay Brown and Sophie Johnson (Photo: @TelegraphJuniorGolf)

19-22 Nov. 2018             Rolex Tournament of Champions (USA) – Results
Winner – Akshay Bhatia (USA)

img_0170

Akshay Bhatia (far left) (Photo: Karl Vilips)

1-4 Nov. 2018                 47th Juan Carlos Tailhade International Cup (ARG)
Results – Team and Individual
Team Winner – Argentina
Individual Winner – Estivill Guillermo (ARG)

25-27 Oct. 2018              European Men’s Club Trophy (FRA)
Results – Club and Individual
Club Winner – RCF La Boulie (FRA)
Individual Winner – Eduard Rousard Sabate (ESP)

17-19 Oct. 2018              Irish Intervarsity Championship – Results
Men’s Winner – James McVicker
Women’s Winner – Niamh Ward

img_6127

James McVicker and Niamh Ward (Photo: Rosapenna Hotel & Golf Resort)

9-15 Oct. 2018                 Youth Olympics (ARG) 
Results – Men’s, Women’s and Mixed Team
Men’s Winner – Karl Vilips (AUS)
Women’s Winner – Grace Kim (AUS)
Team Winner – Thailand

img_0102

Grace Kim and Karl Vilips (Photo: Stacey Keats)

5-7 Oct. 2018                   Nassau Invitational (USA) – Results
Winner – James Nicholas (USA)

3-7 Oct. 2018                   Asia-Pacific Amateur Championship (SGP) – Results
Champion – Takumi Kanaya (JAP)

img_0072

Takumi Kanaya (Photo: Asia-Pacific Amateur Championship)

2-4 Oct. 2018                   North of England Open Amateur Championship – Results
Winner – Charlie Thornton (ENG)

img_6087

Charlie Thornton (r) with caddie Eddie Hicks (Photo: Charlie Thornton)

30 Sept. 2018                  Portmarnock Scratch Cup Invitational (IRE) – Results
Winner – Jonathan Yates (IRE)

28-30 Sept. 2018             English Men’s County Championship Finals – Results
Team Winner – Yorkshire

img_0063

Yorkshire (Photo: Yorkshire Golf / @YUGCUK)

22-28 Sept. 2018             U.S. Mid-Amateur Championship – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Stephen Behr (USA)
Champion – Kevin O’Connell (USA)

img_0052

Kevin O’Connell (Photo: USGA / Chris Keane)

24-25 Sept. 2018             Junior Ryder Cup – Europe v. U.S.A. (FRA) – Results
Team Winner – U.S.A.

img_0050

Team U.S.A. (Photo: @JuniorRyderCup)

23 Sept. 2018                 Scottish Men’s Club Championship – Results
Team Winner – Lundin GC, Fife
Individual Winner – Bryan Innes, Murcar Links GC, North East

22-23 Sept. 2018            English Men’s Champion Club – Results
Team Winner – Castle Royle GC, Berkshire
Individual Winner – Liam Phipps, Olton GC, Warwickshire

img_0049

Harrison Arnold, David Langley and Tim Shin (Photo: @HuddersfieldGC) 

22-23 Sept. 2018            England U16 Boys v. Wales U16 Boys – Results
Team Winners – England

17-20 Sept. 2018             Duke of York U18 Young Champions Trophy (SCO) – Results
Winner – Christopher Vandette (CAN)

img_6047

HRH Duke of York and Christopher Vandette (Photo: @DOYTrophy) 

16 Sept. 2018                  English Men’s County Champion of Champions – Results
Winner – Curtis Knipes (Essex) 

img_6044

Curtis Knipes (Photo: John Nicholson)

15 Sept. 2018                  English Boy’s County Champion of Champions – Results
Winner – Ben Schmidt (Yorkshire)

img_6043

Ben Schmidt (Photo: England Golf / Leaderboard Photography)

12-14 Sept. 2018             Men’s Home Internationals (WAL) – Results
Team Winner – England

img_0031

The England Team (Photo: Wales Golf)

Screen Shot 2018-09-14 at 19.27.37

Screen Shot 2018-09-14 at 18.15.24

The Men’s Home Internationals Individual Performances

7-9 Sept. 2018                  Golfkings Scottish Men’s Area Team Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Team Winners – Ayrshire
Match Play Team Champions – North

5-8 Sept. 2018                  Eisenhower Trophy – Men’s World Amateur Team (IRE)
Team Results and Individual Results
Team Winner – Denmark
Individual Winner – Alejandro Del Ray (ESP)

img_9975

Denmark (Photo: International Golf Federation)

5-7 Sept. 2018                  BUCS Stirling Invitational (SCO)
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Individual and Team Winners – Ronan Mullarney (IRE) and Maynooth I
Women’s Individual and Team Winners – Nicola Slater (ENG) and Stirling I 

4-6 Sept. 2018                  Italian U16 Amateur Open Championship – Results
Winner – Lucas Fallotico (ITA)

30-1 Sept. 2018                South East of England Links Championship – Results
Winner – Jamie Guppy (ENG)

29-1 Sept. 2018                Espirito Santo Trophy – Women’s World Amateur Team (IRE) – Team Results and Individual Results
Individual Winner – United States of America
Team Winner – Ayean Cho (JAP)

img_9914

The USA Team With The Espirito Santo Trophy (Photo: USGA) 

31-1 Sept. 2018                The Jacques Leglise Trophy (FIN) – Results
Team Winner – Great Britain and Ireland

img_6028

The Great Britain & Ireland Team With The Jacques Léglise Trophy

Screen Shot 2018-09-01 at 17.35.13

The Jacques Léglise Trophy Individual Performances

29-31 August 2018          Irish Men’s Interprovincial Championship – Results
Team Winner – Munster

29-31 August 2018          North of England U16 Open SP Championship – Results
Boys’ Winner – Jack Ward
Girls’ Winner – Ellie Gower

28-31 August 2018          Faldo Series – England Midlands Boys and Girls –
Boys’ Results and Girls’ Results
Boys’ Winners – U21 Luke Northwood, U18 Charlie Salter, U16 Shergo Al Kurdi
Girls’ Winner – Ebonie Lewis

28-30 August 2018          English Boys’ County Championship – Results
Team Winner – Yorkshire

img_9899

Yorkshire (Photo: England Golf / Leaderboard Photography)

27-29 August 2018          Scottish Men’s Open Championship – Results
Champion – Victor Veyret (FRA)

img_9884

Victor Veyret (Photo: Scottish Golf / Kenny Smith Photography)

25-26 August 2018          North of Scotland Open Amateur Championship – Results
Winner – Kyle Godsman (SCO)

23-24 August 2018          The 44th Waterford Trophy (ENG) – Results
Winner – Jensen Hull (ENG)

img_9888

Jensen Hull (Photo: Sundridge Park G.C.)

24 August 2018               Welsh U14 and U16 Amateur Championships
U14 – Results and U16 – Results
Winners – U14 Kasumi Tran and U16 Tomi Bowen

21-23 August 2018          Faldo Series – England South Boys II – Results
Boys’ Winners – U21 George Goddard (ENG) / U18 Harvey Evans (ENG) / U16 Barnes Wallis (ENG)

13-19 August 2018          The U.S. Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play Results – Results
Stroke Play Medalist – Daniel Hillier (NZL) 
Champion – Viktor Hovland (NOR)

img_9836

Viktor Hovland (Photo: USGA)

18-19 August 2018          North East Open Amateur SP Championship (SCO) – Results
Winner – Euan McIntosh (SCO)

17-19 August 2018          Welsh Open Stroke Play Championship – Results
Winner – James Wilson (SCO)

img_9842

James Wilson (Photo: Wales Golf / Hamish Stuart) 

14-19 August 2018          The Boys’ Amateur Championship (N.I.)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalist – Robin Williams (ENG)
Champion – Conor Gough (ENG)

img_9831

Conor Gough (Photo: The R&A / Getty Images)

14-18 August 2018          Girls’ British Open Amateur Championship (N.I.)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalist – Ingrid Lindblad (SWE)
Champion – Emma Spitz (AUS)

img_9821

Emma Spitz (Photo: Instagram emma_spitz2000)

14-16 August 2018           The Lee Westwood Trophy – Results
Winner – Ben Schmidt (ENG)

img_9792-1

Ben Schmidt (Photo: @westwoodtrophy)

14-15 August 2018           The South of England Boys’ Open Championship – Results
Winner – Jack Maxey (ENG)

13-14 August 2018          Loretto Golf Academy Scottish Boys’ U14 Open Championship – Results
Winner – Fenoglio Pietro Guido (ITA)

11-12 August 2018          The North West of England Links Championship (ENG)
Winner – Jake Benson (ENG)
Birkdale Golf at Royal Birkdale G.C. (ENG) – Results
Winner – Jake Benson (ENG)

img_9753

Jake Benson (Photo: Jake Benson)

Pines Trophy at Hillside G.C. (ENG) – Results
Winner – Luke Burrows (ENG)

img_9754

Luke Burrows (Photo: Hillside G.C.)

11-12 August 2018          The Solent Salver (ENG)
Winner – Tom Robson (ENG) 271 – won by 9 shots from David Corben (280)
The Mike Smith Memorial Trophy at Brokenhurst Manor GC (ENG) – Results
Winner – Tom Robson (ENG) 68 67
The Stoneham Trophy at Stoneham GC (ENG)
Winner – Tom Robson (ENG) 69 67

img_5997

Tom Robson (Photo: Andrew M. Griffin)

11-12 August 2018          Amateur Champion Gold Medal (SCO) – Results
Winner – Euan McIntosh (SCO)

11-12 August 2018          Mullinger Scratch Trophy (IRE) – Results
Winner – Tiarnan McLarnon (IRE)

6-12 August 2018            The U.S. Women’s Amateur Championship – Results
Stroke Play Medalist – Lucy Li (USA)
Champion – Kristen Gillman (USA)

img_9748

Kristen Tillman (Photo: USGA)

8-10 August 2018            Ladies’ Home Internationals (IRE) – Results
Team Winner – Scotland

img_9739

Scotland Ladies (Photo: The R&A / Getty Images) 

8-10 August 2018            Girls’ Home Internationals (IRE) – Results
Team Winner – England

img_9742

England Girls (Photo: The R&A / Getty Images)

6-9 August 2018              114th Canadian Men’s Amateur Championship – Results
Champion – Zach Bauchou (USA)

img_9728

Zach Bauchou (Photo: Golf Canada)

7-9 August 2018              The Boys’ Home Internationals (SCO) – Results
Team Winner – England

img_9721

England Boys’ Team (Photo: Mark Pagdin)

Screen Shot 2018-08-09 at 20.57.13Screen Shot 2018-08-10 at 07.45.46

The Boys’ Home Internationals Individual Performances

7-9 August 2018              Reid Trophy Boys U14 (ENG) – Results
Winner – Hugh Adams (ENG)

7-9 August 2018              North of England Open Amateur Youths Championship – Results
Winner – Sam Broadhurst (ENG)

img_9745

Sam Broadhurst (Photo: Middlesbrough Golf Club)

6-9 August 2018              St. Andrews Boys’ and Junior Ladies’ Open (SCO)
Boys’ Stroke Play Qualifying – Results and Merchants’ Cup Match Play – Results
Girls’ Stroke Play Qualifying – Results and Golf Monthly Trophy Match Play – Results
Boys’ Stroke Play Medalist – Alex Buchanan (ENG) and Winner – Ben Caton (SCO)
Junior Ladies’ Stroke Play Medalist – Antonia Zacharovska (SLO)
and Winner – Kimberley Beveridge (SCO)

8 August 2018                 Men’s County Championship – North Qualifier (ENG) – Results
Winner – Yorkshire

img_9724

Yorkshire (Photo: Philip Woodcock)

6-8 August 2018              Faldo Series – Scotland Boys’ and Girls’ – Results 
Boys’ Winners – U21 Andrew Ni / U18 Cameron Gallagher / U16 Cameron Adam 
Girls’ Winners – U21 Alison Muirhead / U16 Rachel Foster

4-8 August 2018              Irish Amateur Close Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalist – Ronan Mullarney
Champion – Robbie Cannon

img_9697

Robbie Cannon (Photo: Robbie Cannon)

31-5 August 2018            English Men’s Amateur Championship (Close)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalists – Sam Rook and Sam Bairstow.
Champion – Tom Thurloway

img_9639

Tom Thurloway (Photo: Leaderboard Photography / England Golf) 

31-5 August 2018            Scottish Men’s Amateur Championship (Close)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalist – Callum Bruce 
Champion – Euan McIntosh

img_9637

Euan McIntosh (Photo: Kenny Smith Photography / Scottish Golf)

31-4 August 2018            The Western Amateur (USA)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Medalists – Cole Hammer (USA) and Sam Stevens (USA) 
Champion – Cole Hammer (USA)

img_9627

Cole Hammer (Photo: Western Amateur)

2-3 August 2018              Irish U14 Boys’ Open Amateur Championship – Results
Winner – Daniel Mulligan (IRE)

img_9618

Daniel Mulligan with Fionn Dobbin (U13 Winner) (Photo: Pat Cashman)

1-3 August 2018              Seniors Amateur Championship – Results
Champion – Trevor Foster (ENG)

img_5974

Trevor Foster (Photo: The R&A / Getty Images)

30-3 August 2018            Welsh Men’s Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Archie Davies
Champion – Tom Williams

img_9835

Tom Williams (Photo: Welsh Golf / Hamish Stuart)

30-2 August 2018            Faldo Series – Ireland Boys’ and Girls’ – Results
Boys’ Winners – U21 Paul Murphy (IRE), U18 John Brady (IRE), U16 Robert Galligan (IRE)
Girls’ Winners – U21 Rachel Thompson (IRE) 

26-29 July 2018               German Int. Amateur Championship – Results (use ‘Runde 4’ filter)
Winner – Rasmus Neergaard-Petersen (DEN)

25-29 July 2018               South of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Caolan Rafferty (IRE)

26-28 July 2018               U16 European Young Masters (NOR)
Boys’ – Results and Girls’ – Results
Boys’ Winner – Sebastian Friedrichsen (DEN)
Girls’ Winner – Caitlin Whitehead (ENG)

img_9571

Caitlin Whitehead (Photo: European Golf Association)

25-28 July 2018               European Ladies’ Amateur Championship (SLO) – Results
Champion – Celia Barquin (ESP)

24-27 July 2018               Pacific Coast Amateur (USA) – Results
Winner – Isaiah Salinda (USA)

img_9559

Isaiah Salinda (Photo: Pacific Coast Amateur / @PacificCoastAm)

24-27 July 2018               Carris Trophy Boys U18 (ENG) – Results
Winner – Barclay Brown (ENG)

img_9558

Barclay Brown (Photo: Leaderboard Photography / England Golf)

26-27 July 2018               The St. Andrews Trophy (FIN) – Results
Team Winner – The Continent of Europe

img_9552

The Continent of Europe (Photo: European Golf Association)

24-27 July 2018               Welsh Boys’ and Girls’ Amateur Championships
Boys’ Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Boys’ Stroke Play Qualifying Medalist –  Sean David
Champion – Ben Davies
Girls’ Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Boys’ Stroke Play Qualifying Medalist –  Harriet Lockley
Champion – Carys Worby

img_9554

Ben Davies and Carys Worby (Photo: Golf Wales)

24-26 July 2018               Walton Heath Trophy (ENG) – Results
Winner – Thomas Thurloway (ENG)

img_9540

Thomas Thurloway (Photo: Jonathan Greener / @WHTrophy)

24-26 July 2018               Faldo Series – England North Boys – Results
Boys’ Winners – U21 James Wilson (ENG), U18 Luke Bartram (ENG), U16 Owen Watts (ENG)

2-25 July 2018                 US Amateur Championship Qualifying – Schedule (pgs 4 & 5) / Results
GB&I Qualifiers: –
Eoin Leonard (IRE) on 16th July – Westfield, New Jersey
Harry Hall (ENG) on 23rd July – Santa Rosa, California 
David Wicks (ENG) on 24th July – Cypress Run, Florida (2nd Alternate)

19-22 July 2018               The Open Championship (SCO) – Results
Silver Medal Winner – Sam Locke (SCO)

img_9524

Sam Locke (Photo: Golf Monthly)

18-21 July 2018                The 60th Porter Cup (USA) – Results
Winner – Thomas Walsh (USA)

img_9518

Thomas Walsh (Photo: Porter Cup)

18-21 July 2018               The 112th Southern Amateur Championship (USA) – Results
Winner – Patrick Cover (USA)

img_9519

Patrick Cover (Photo: Southern Golf Association)

16-21 July 2018               The U.S. Junior Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Kelly Chin (USA)
Champion – Michael Thorbjornsen (USA) 

img_9515

Michael Thorbjornsen (Photo: USGA)

18-21 July 2018                Dutch U21 Junior Open – Results
Boys’ Winner – Sadom Kaewkanjana (THA)
Girls’ Winner – Anouk Sohier (NED)

19-20 July 2018               The Cheshire Cat (ENG) – Results
Winner – Lewis George (ENG)

img_9503

Lewis George (Photo: Cheshire Cat)

20 July 2018                      The Wilmslow Crow – Results
Winner – Jacob Oakley (ENG)

img_9504

Jacob Oakley (Photo: Wilmslow GC) 

19 July 2018                      Stockport Salver – Results
Winner Sam Turner (ENG)

img_9498

Sam Turner (Photo: Stockport GC / @SGCGentsComps)

17-19 July 2018               McGregor Trophy Boys U16 (ENG) – Results
Winner – Conor Gough (ENG)

img_9497

Conor Gough (Photo: Leaderboard Photography / England Golf)

17-19 July 2018               Tillman Trophy (ENG) – Results
Winner – Owen Benson (ENG)

img_9499

Owen Benson (Photo: Owen Benson)

16-18 July 2018               The Junior Open Championship (SCO) – Results
Winner – Martin Vorster (RSA)

img_5941

Martin Vorster (The R&A / Getty Images)

17 July 2018                     Northern Ireland Amateur Open 2018Results
Winner / Northern Ireland Open Qualifier – Ronan Mullarney (N.I.)

img_9485

Ronan Mullarney (Photo: Galgorm Castle G.C.)

10-15 July 2018               The Players Amateur (USA) – Results
Winner – John Augenstein (USA)

14 July 2018                    Men’s County Championship – South East Qualifier (ENG) – Results
Team Winner – Berkshire, Buckinghamshire & Oxfordshire Golf
Peter Benka Trophy (Low individual) – David Langley (Castle Royle G&CC / BBO Golf) 

img_5934

BBO Golf and David Langley (far right) (Photo: David Langley)

____________________________________________

2018 European Amateur Team Championships

10-14 July 2018               European MEN’S Team Championship (GER)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results – ENGLAND (2nd) and SCOTLAND (8th) – Flight A
Match Play Results – IRELAND (10th)  – Flight B
Team Winner – FINLAND

11-14 July 2018               European MEN’S Team Championship – Division 2 (POL)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results WALES (3rd) – Flight A
Match Play Results – Flight B
Team Winner – BELGIUM

10-14 July 2018               European BOYS’ Team Championship (CZH)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results – ENGLAND (5th) and IRELAND (7th) – Flight A
Match Play Results – WALES (15th) and SCOTLAND (16th)  – Flight B
Team Winner – SPAIN

10-14 July 2018               European LADIES’ Team Championship (AUS)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results – ENGLAND (6th) and IRELAND (8th) – Flight A
Match Play Results – SCOTLAND (13th) – Flight B
Match Play Results – Flight C
Team Winner – SWEDEN

10-14 July 2018               European GIRLS’ Team Championship (SWE)
Stroke Play Qualifying Results – Team and Individual
Match Play Results – ENGLAND (5th) – Flight A
Match Play Results – SCOTLAND (12th), WALES (14th) and IRELAND (15th)  – Flight B
Match Play Results – Flight C
Team Winner – ITALY

____________________________________________

11-13 July 2018              Midland Youths Championship – Results
Winner – Tom Beasley (ENG)

9-13 July 2018                 North of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Matthew McClean (NI) 
Winner – Ian Lynch (IRE)

12 July 2018                    Boys’ County Championship – South West Qualifier (ENG) – Results
Team Winner – Cornwall
SWC Boys Amateur Champion – George Leigh

10-12 July 2018               Scottish Boys’ U16 Open Championship – Results
Winner – Matteo Cristoni (ITA)

9-11 July 2018                 Faldo Series – Wales Boys & Girls – Results
Boys’ Winners – U21 Alex Talbut (ENG), U18 Connor James (WAL), U16 Shergo Al Kurdi (JOR)
Girls’ Winners – Emilie Lewis (WAL), U16 Kasumi Tran (WAL)

7-8 July 2018                   Cameron Corbett Vase (SCO) – Results
Winner – John Paterson (SCO)

7-8 July 2018                   Tucker Trophy (72h WAL) – Results
Winner – Paddy Mullins (WAL)
Golynos Oak (36h Newport GC) – Results and Winner – Llewellyn Matthews (WAL)
Silver Dragon (36h Whitchurch GC) – Results and Winner – Paddy Mullins (WAL)

6-8 July 2018                    Arnold Palmer Cup (FRA) – Results
Team Winner – United  States

5 July 2018                       Boys’ County Championship – South East Qualifier (ENG) – Results
Winner – Kent

1-6 July 2018                   Scottish Boys’ and Girls’ Amateur Championships
Boys’ Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Boys’ Stroke Play Qualifying Medalist – Aidan O’Hagan
Champion – Connor Wilson
Girls’ Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Girls’ Stroke Play Qualifying Medalist – Hannah Darling
Champion – Hannah Darling

3-5 July 2018                   Boyd Quaich Memorial Golf Tournament (SCO) – Results
Winner – Brad Robinson (ENG)

4 July 2018                       Boys’ County Championship – North Qualifier (ENG) – Results
Winners – Yorkshire

2-5 July 2018                   Faldo Series – England South Boys I – Results
Boys’ Winners – U21 Nya Fraser-Lawrence (ENG), U18 James Crabb (ENG), U16 Reis Suart (ENG) 

3 July 2018                      The Open Championship – Final Qualifying – Results
Amateur Qualifier – Sam Locke (SCO)

30-1 July 2018                 East of Scotland Stroke Play Championship – Results
Winner – Matthew Clark (SCO)

30-1 July 2018                 Royal St. David’s Gold Cross (WAL) – Results
Winner – Jacob Davies (WAL)

27-30 June 2018              European Amateur Championship (NED) – Results
Winner – Nicolai Hojgaard (DEN)

26-29 June 2018              Irish Boys’ Amateur Open Championship – Results
Winner – Archie Davies (WAL)

26-30 June 2018             The Ladies’ British Open Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Elin Esborn (SWE)
Champion – Leonie Harm (GER)

25-29 June 2018             Men’s North and South Amateur Championship
Stroke Play Qualifying and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Cooper Musselman (USA)
Winner – Ben Schlottman (USA)

25 June 2018                   The Open Championship – Regional Qualifying – Results

23-24 June 2018              Tennant Cup (SCO) – Results
Winner – Jim Johnston (SCO)

23-24 June 2018              The Berkshire Trophy (ENG) – Results
Co-Winners – George Gardner (ENG) and Matt Roberts (WAL)

22-24 June 2018              Sir Henry Cooper Junior Masters U18 (ENG)
Boys Results and Girls Results
Boys Winner – Laurenz Schiergen (GER)
Girls Winner – Charlotte Heath (ENG)

20-23 June 2018              Northeast Amateur Invitational (USA) – Results
Winner – Justin Suh (USA)

18-23 June 2018              The 123rd Amateur Championship (SCO)
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Stroke Play Qualifying Medalist – Wilco Nienaber (RSA)
Champion – Jovan Rebula (RSA)

20-22 June 2018              Irish U16 Boys Amateur Open Championship – Results
Winner – Dylan Keating (IRE)

14-17 June 2018              The U.S. Open Championship – Results
Leading Amateurs – Luis Gagne (CRI) and Matt Parziale (USA)

13-16 June 2018              Sunnehanna Amateur (USA) – Results
Winner – Alex Smalley (USA)

16 June 2018                   Men’s County Championship – Midlands Qualifier (ENG) – Results
Team Winner – Lincolnshire

12-15 June 2018             Boys’ Toyota Junior Golf World Cup (JAP) – Results
Team Winner – Denmark and Individual Winner – Rasmus Højgaard (DEN)

13 June 2018                   Men’s County Championship – South Western Qualifier (ENG) – Results
Team Winner – Gloucestershire

12 June 2018                   South Western Counties Amateur Championship (ENG) – Results
Winner – Tom Sloman (Somerset, ENG)

8-10 June 2018               The 40th Curtis Cup (USA) – Results
Winner – USA

8-10 June 2018               The St. Andrews Links Trophy (SCO) – Results
Winner – John Murphy (IRE)

9-10 June 2018               Aberconwy Trophy (WAL) – Results
Winner – Tom Froom (WAL)

6-9 June 2018                 Dogwood Invitational (USA) – Results
Winner – Ashton Poole (USA)

4 June 2018                    U.S. Open – Sectional Qualifying (JAP / US / ENG) – Results
GB&I Amateur Qualifiers – Ryan Lumsden (SCO)

2-4 June 2018                 East of Ireland Amateur Open Championship – Results
Winner – Christo Lamprecht (RSA)

1-3 June 2018                 Welsh Open Youths Championship (U21) – Results
Winner – Ryan Dixon (ENG)

31-2 June 2018                 German Boys’ and Girls’ Open Championship –
Girls’ Results and Boys’ Results
Girls ‘ Winner – Ingrid Lindblad (SWE)
Boys’ Winner – Charles Larcelot (FRA)

31-3 June 2018               Brabazon Trophy (ENG) – Results
Winner – Nick Poppleton (ENG)

img_5838

Nick Poppleton (Photo: GolfBible) 

30 May 2018                   Boys’ County Championship – Midlands Qualifier (ENG)
Team Results and Individual Results
Team Winner – Lincolnshire
Individual Winner – Joseph Quinn (Northamptonshire)

25-30 May 2018              NCAA Division I Nationals (USA)
Team SP Results / Individual SP Results / Team MP Results
Individual Winner – Broc Everett (Augusta, USA)
Team Winner – Oklahoma State

25-27 May 2018              French International Amateur Championship – Results
Winner – Hubert Tisserand (FRA)

21-25 May 2018              NCAA Division II Nationals (USA)
Team SP Results / Individual SP Results / Team MP Results
Individual Winner – John Van der Laan (USA)
Team Winner – Lynn University

23-24 May 2018              Lagonda Trophy (ENG) – Results
Winner – James Biggs (ENG)

17-20 May 2018              Irish Amateur Open Championship – Results
Winner – Robin Dawson (IRE)

14-16 May 2018              NCAA Division I Regionals (USA) – Results Article

15 May 2018                   Brabazon Trophy Qualifiers (ENG)
Results – North Qualifier
North Medalists – Callan Barrow (ENG) & Sam Done (ENG)
– 39 qualifiers on +3 or better
Results – South Qualifier 
South Medalist – Cameron Phillips (ENG)
– 39 qualifiers on +1 or better

13 May 2018                   Lindrick Open Amateur (ENG) – Results
Winner – Nicholas Poppleton (ENG)

13 May 2018                   West of Scotland Stroke Play Championship – Results
Winner – Calum Fyfe (SCO)

12-13 May 2018              France v. England Men’s International Match (FRA) – Results
Team Winner – England

5-6 May 2018                  Munster Open Stroke Play Championship (IRE) – Results
Winner – Alan Fahy (IRE)

5-6 May 2018                  Clywd Open Championship (WAL) – Results
Winner – Callam Morris (WAL)

4-6 May 2018                  Lytham Trophy (ENG) – Results
Winner – Matthew Jordan (ENG)

4-6 May 2018                  Fairhaven Trophies (ENG)
Boys Results and Girls Results
Boys Winner – Conor Gough (ENG)
Girls Winner – Louise Duncan (SCO) 

27-29 April 2018            (British) Girls’ U16 Open Championship – Results
Winner – Hannah Darling (SCO)

29 April 2018                  Cleveland Salver (ENG) – Results
Winner – Alex Fitzpatrick (ENG)

27-29 April 2018             West of England Amateur Championship – Results
Co-Winners – Callum Farr (ENG) and George Saunders (ENG)

27-29 April 2018             Barrie Douglas Scottish Junior Masters – Results
U18 Winner – Greg Dalziel (SCO)
U16 Winner – Gregor Graham (SCO)

21-22 April 2018           The Trubshaw Cup (WAL) – Results
Winner – Thomas Froom (WAL)

22 April 2018                 Carmarthenshire Open (WAL) – Results
Winner – Jamie Cooper (ENG)

21 April 2018                 The Golden Eagle (WAL) – Results
Winner – Jaco Van Der Merwe (RSA)

21-22 April 2018            Battle Trophy (SCO) – Results
Winner – James Wilson (ENG)

18-21 April 2018            Junior Invitational at Sage Valley (USA) – Results
Winner – Akshay Bhatia (USA)

19-21 April 2018            Concession Cup (USA) – Results
Winner – USA

18-21 April 2018            Men’s European Nations Cup (ESP)
Team Results and Individual Results
Team Winner – England
Individual Winner – Todd Clements (ENG)

14-15 April 2018            Hampshire Salver (ENG) – Results (download only)
Winner – Mitch Waite (ENG)

14 April 2018                  Hampshire Hog (ENG) – Results
Winner – Mitch Waite (ENG)

14 April 2018                  Selborne Salver (ENG) – Results
Winner – Callum Farr (ENG)

14-15 April 2018             Craigmillar Park Open (SCO) – Results
Winner – Kieran Cantley (SCO)

13-15 April 2018             Terra Cotta Invitational (USA) – Results
Winner – Fernando Barco (PER)

11-12 April 2018             Peter McEvoy Trophy U18 (ENG) – Results
Winner – Harrison Arnold (ENG)

img_5715Harrison Arnold (Photo: GolfBible)

5-8 April 2018                 The Masters (USA) – Results
Silver Cup Low Amateur Winner – Doug Ghim (USA)

7-8 April 2018                 The Duncan Putter (WAL) – Results
Winner – Viktor Hagborg Asp (SWE)

5-7 April 2018                 The Berkhamsted Trophy (ENG) – Results
Winner – Matt Wilcox (ENG)

4-6 April 2018                 Scottish Boys and Girls Open Championship
Boys Results and Girls Results
Boys Winner – Patrick Schmuecking (GER)
Girls Winner – Ffion Tynan (WAL)

2-3 April 2018                 The R&A Foundation Scholars Tournament (SCO)
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Winner – Ronan Mullarney (IRE)
Women’s Winner – Chloe Ryan (IRE)
Both winners are guaranteed spots on the 2018 European Arnold Palmer Cup team.

30-3 April 2018               West of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifier – Results and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner – Kyle McCarron (IRE)
MP Amateur Winner – Robert Brazill (IRE)

4-6 May 2018                  Lytham Trophy (ENG) – Results
Winner – Matthew Jordan (ENG)

4-6 May 2018                  Fairhaven Trophies (ENG)
Boys Results and Girls Results
Boys Winner – Conor Gough (ENG)
Girls Winner – Louise Duncan (SCO) 

27-29 April 2018            (British) Girls’ U16 Open Championship – Results
Winner – Hannah Darling (SCO)

29 April 2018                  Cleveland Salver (ENG) – Results
Winner – Alex Fitzpatrick (ENG)

27-29 April 2018             West of England Amateur Championship – Results
Co-Winners – Callum Farr (ENG) and George Saunders (ENG)

27-29 April 2018             Barrie Douglas Scottish Junior Masters – Results
U18 Winner – Greg Dalziel (SCO)
U16 Winner – Gregor Graham (SCO)

21-22 April 2018           The Trubshaw Cup (WAL) – Results
Winner – Thomas Froom (WAL)

22 April 2018                 Carmarthenshire Open (WAL) – Results
Winner – Jamie Cooper (ENG)

21 April 2018                 The Golden Eagle (WAL) – Results
Winner – Jaco Van Der Merwe (RSA)

21-22 April 2018            Battle Trophy (SCO) – Results
Winner – James Wilson (ENG)

18-21 April 2018            Junior Invitational at Sage Valley (USA) – Results
Winner – Akshay Bhatia (USA)

19-21 April 2018            Concession Cup (USA) – Results
Winner – USA

18-21 April 2018            Men’s European Nations Cup (ESP)
Team Results and Individual Results
Team Winner – England
Individual Winner – Todd Clements (ENG)

14-15 April 2018            Hampshire Salver (ENG) – Results (download only)
Winner – Mitch Waite (ENG)

14 April 2018                  Hampshire Hog (ENG) – Results
Winner – Mitch Waite (ENG)

14 April 2018                  Selborne Salver (ENG) – Results
Winner – Callum Farr (ENG)

14-15 April 2018             Craigmillar Park Open (SCO) – Results
Winner – Kieran Cantley (SCO)

13-15 April 2018             Terra Cotta Invitational (USA) – Results
Winner – Fernando Barco (PER)

11-12 April 2018             Peter McEvoy Trophy U18 (ENG) – Results
Winner – Harrison Arnold (ENG)

img_5715Harrison Arnold (Photo: GolfBible)

5-8 April 2018                 The Masters (USA) – Results
Silver Cup Low Amateur Winner – Doug Ghim (USA)

7-8 April 2018                 The Duncan Putter (WAL) – Results
Winner – Viktor Hagborg Asp (SWE)

5-7 April 2018                 The Berkhamsted Trophy (ENG) – Results
Winner – Matt Wilcox (ENG)

4-6 April 2018                 Scottish Boys and Girls Open Championship
Boys Results and Girls Results
Boys Winner – Patrick Schmuecking (GER)
Girls Winner – Ffion Tynan (WAL)

2-3 April 2018                 The R&A Foundation Scholars Tournament (SCO)
Men’s Results and Women’s Results
Men’s Winner – Ronan Mullarney (IRE)
Women’s Winner – Chloe Ryan (IRE)
Both winners are guaranteed spots on the 2018 European Arnold Palmer Cup team.

30-3 April 2018               West of Ireland Amateur Open Championship
Stroke Play Qualifier – Results and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner – Kyle McCarron (IRE)
MP Amateur Winner – Robert Brazill (IRE)

29-2 April 2018               French International U18 Boys Championship
Stroke Play Qualifier and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner – Kiet Van Der Weele (NED) 
MP Amateur Winner – Andrea Romano (ITA)

25th March 2018            The Georgia Cup (USA)
Winner – Harry Ellis (ENG)

22-25 March 2018          Azalea Invitational (USA) – Results
Winner – Cole Hammer (USA)

20-21 March 2018          Bernard Darwin Salver – South of England U21 Youths (ENG) – Results
Winner – Tom Williams (WAL)

14-17 March 2018           Italian International Amateur Championship – Results
Winner – Andrea Romano (ITA)

12-14 March 2018           Major Champions Invitational (USA) – Results
Boys’ Individual Winner – Tom McKibbin (IRE)
Girls’ Individual Winner – Cory Lopez (MEX)
Team Winner – The Dustin Johnson Team

8-11 March 2018             Riversdale Cup (AUS) – Results
Winner – Jack Thompson (AUS)

8-10 March 2018             Bonallack Trophy and Patsy Hankins Trophy (Qatar)
Men’s BT – Results and Women’s PHT – Results
BT Team Winner – Asia-Pacific
PHT Team Winner – Asia-Pacific

28-4 March 2018             Spanish International Amateur Championship
Stroke Play Qualifier – Results and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner – Jake Burnage (ENG)
MP Amateur Winner – Billy McKenzie (ENG)

25-2 March 2018             South African Amateur Championship
Stroke Play Qualifier – Results and Match Play Amateur – Results
SP Qualifier Winner (Proudfoot Trophy) – David Langley (ENG)
MP Amateur Winner – Deon Germishuys (RSA)

19-21 February 2018       Sanlam Cape Province Open Championship (RSA) – Results
Winner – Clayton Mansfield (RSA)

17-19 February 2018       AJGA Simplify Boys Championship – Results
Winner – Julian Perico (PER)

14-17 February 2018       Portuguese International Amateur Championship – Results
Winner – Vítor Londot Lopes (POR)

13-16 February 2018       African Amateur Stroke Play Championship (RSA) – Results
Winner – James du Preez (RSA)

6-9 February 2018           South African Stroke Play Championship – Results
Winner – Oliver Gillberg (SWE)

29-2 February 2018         New South Wales Amateur (AUS)
Stroke Play Medal- Results and Match Play Amateur – Results
Medal Winner (SP) – Nathan Barbieri (AUS)
Amateur Winner (MP) – Gian-Marco Petrozzi (ENG)

26-28 January 2018         Jones Cup Invitational (USA) – Results
Winner – Garrett Barber (USA)

26-28 January 2018         Gauteng North Amateur (RSA) – Results
Winner –  Kyle McClatchie (RSA)

23-26 January 2018         Men’s Octagonal Match (ESP) – Results
Team Winner – Spain 

fullsizeoutput_2ac2

Screen Shot 2018-01-27 at 07.56.05

23-26 January 2018         Avondale Amateur (AUS) – Results
Winner – Blake Windred (AUS)

20-23 January 2018         Latin America Amateur Championship (CHL)  – Results
Winner – Joaquín Niemann (CHL)

16-21 January 2018         Australian Men’s Amateur Championship
Stroke Play Qualifying – Results and Match Play – Results
Winner – Keita Nakajima (JAP)

13-16 January 2018         South American Amateur (ARG)
Men’s – Results and Women’s – Results
Men’s Winner – Chris Crisologo (CAN)
Women’s Winner – Milagros Chaves (PAR)

9-12 January 2018           Copa de Andalucía (ESP) – Results
Winner – Angel Hidalgo Portillo (ESP)

9-12 January 2018           Australian Master of the Amateurs – Results
Winner – David Micheluzzi (AUS)

4-7 January 2018           New Year’s Invitational (USA) – Results
Winner – Hayden Buckley (USA)

Copyright © 2016-2019, Mark Eley. All rights reserved.