United States Amateur

Yr Venue Winner Runner-up
2018 Pebble Beach Viktor Hovland NOR 6 & 5 Devon Bling
2017 Riviera CC Doc Redman USA 37th Doug Ghim
2016 Oakland Hills Curtis Luck AUS 6 & 4 Brad Dalke
2015 Olympia Fields Bryson DeChambeau USA 7 & 6 Derek Bard
2014 Atlanta AC Gunn Yang KOR 2 & 1 Corey Conners
2013 Country Club Matthew Fitzpatrick ENG 4 & 3 Oliver Goss
2012 Cherry Hills CC Steven Fox USA 37th Michael Weaver
2011 Erin Hills Kelly Kraft USA 2 up Patrick Cantlay
2010 Chambers Bay Peter Uihlein USA 4 & 2 David Chung
2009 Southern Hills An Byeong-hun KOR 7 & 5 Ben Martin
2008 Pinehurst Resort Danny Lee NZE 5 & 4 Drew Kittleson
2007 Olympic Club Colt Knost USA 2 & 1 M Thompson
2006 Hazeltine Nat Richie Ramsay SCO 4 & 2 John Kelly
2005 Merion Golf Club Edoardo Molinari ItTA 4 & 3 Dillon Dougherty
2004 Winged Foot GC Ryan Moore USA 2 up Luke List
2003 Oakmont CC Nick Flanagan AUS 37th C Wittenberg
2002 Oakland Hills CC Ricky Barnes USA 2 & 1 Hunter Mahan
2001 East Lake GC Bubba Dickerson USA 1 up Robert Hamilton
2000 Baltusrol GC Jeff Quinney USA 39th James Driscoll
1999 Pebble Beach David Gossett USA 9 & 8 Kim Sung-yoon
1998 Oak Hill CC Hank Kuehne USA 2 & 1 Tom McKnight
1997 Cog Hill G&CC Matt Kuchar USA 2 & 1 Joel Kribel
1996 Pumpkin Ridge Tiger Woods USA 38th Steve Scott
1995 Newport CC Tiger Woods USA 2 up Buddy Marucci
1994 TPC at Sawgrass Tiger Woods USA 2 up Trip Kuehne
1993 Champions GC John Harris USA 5 & 3 Danny Ellis
1992 Muirfield Village Justin Leonard USA 8 & 7 Tom Scherrer
1991 Honors Course Mitch Voges USA 7 & 6 Manny Zerman
1990 Cherry Hills CC Phil Mickelson USA 5 & 4 Manny Zerman
1989 Merion Golf Club Chris Patton USA 3 & 1 Danny Green
1988 The Homestead Eric Meeks USA 7 & 6 Danny Yates
1987 Jupiter Hills Club Billy Mayfair USA 4 & 3 Eric Rebmann
1986 Shoal Creek Buddy Alexander USA 5 & 3 Chris Kite
1985 Montclair GC Sam Randolph USA 1 up Peter Persons
1984 Oak Tree GC Scott Verplank USA 4 & 3 Sam Randolph
1983 North Shore CC Jay Sigel USA 8 & 7 Chris Perry
1982 Country Club Jay Sigel USA 8 & 7 David Tolley
1981 Olympic Club Nathaniel Crosby USA 1 up Brian Lindley
1980 CC of N Carolina Hal Sutton USA 9 & 8 Bob Lewis
1979 Canterbury GC Mark O’Meara USA 8 & 7 John Cook
1978 Plainfield CC John Cook USA 5 & 4 Scott Hoch
1977 Aronimink GC John Fought USA 9 & 8 Doug Fischesser
1976 Bel-Air CC Bill Sander USA 8 & 6 Parker Moore Jr
1975 CC of Virginia Fred Ridley USA 2 up Keith Fergus
1974 Ridgewood CC Jerry Pate USA 2 & 1 John Grace
1973 Inverness Club Craig Stadler USA 6 & 5 David Strawn

1965–72: Stroke play

1972 Charlotte CC Vinny Giles USA 285 Mark Hayes,
Ben Crenshaw
1971 Wilmington CC Gary Cowan CAN 280 Eddie Pearce
1970 Waverley CC Lanny Wadkins USA 279 Tom Kite
1969 Oakmont CC Steve Melnyk USA 286 Vinny Giles
1968 Scioto CC Bruce Fleisher USA 284 Vinny Giles
1967 Broadmoor GC Bob Dickson USA 285 Vinny Giles
1966 Merion GC Gary Cowan CAN 285 Deane Beman
1965 Southern Hills Bob Murphy USA 291 Bob Dickson

1895–1964: Match Play

1964 Canterbury GC William C. Campbell USA 1 up Ed Tutwiler
1963 Wakonda Club Deane Beman USA 2 & 1 R. H. Sikes
1962 Pinehurst Resort Labron Harris, Jr. USA 1 up Downing Gray
1961 Pebble Beach Jack Nicklaus USA 8 & 6 Dudley Wysong
1960 St. Louis CC Deane Beman USA 6 & 4 R.W. Gardner
1959 Broadmoor GC Jack Nicklaus USA 1 up Charles Coe
1958 Olympic Club Charles Coe USA 5 & 4 Tommy Aaron
1957 Country Club Hillman Robbins USA 5 & 4 Bud Taylor
1956 Knollwood Club Harvie Ward USA 5 & 4 Chuck Kocsis
1955 CC of Virginia Harvie Ward USA 9 & 8 Bill Hyndman
1954 CC of Detroit Arnold Palmer USA 1 up R Sweeny Jr
1953 Oklahoma City Gene Littler USA 1 up Dale Morey
1952 Seattle GC Jack Westland USA 3 & 2 Al Mengert
1951 Saucon Valley Billy Maxwell USA 4 & 3 Joe F. Gagliardi
1950 Minneapolis GC Sam Urzetta USA 39th Frank Stranahan
1949 Oak Hill CC Charles Coe USA 11/10 Rufus King
1948 Memphis CC Willie Turnesa USA 2 & 1 Ray Billows
1947 Pebble Beach Skee Riegel USA 2 & 1 Johnny Dawson
1946 Baltusrol GC Ted Bishop USA 37th Smiley Quick

1942–45: No championships due to World War II

1941 Omaha Field Bud Ward USA 4 & 3 Pat Abbott
1940 Winged Foot GC Dick Chapman USA 11&9 WB McCullough
1939 North Shore CC Bud Ward USA 7 & 5 Ray Billows
1938 Oakmont CC Willie Turnesa USA 8 & 7 Pat Abbott
1937 Alderwood CC Johnny Goodman USA 2 up Ray Billows
1936 Garden City GC Johnny Fischer USA 37th Jack McLean
1935 Country Club Lawson Little USA 4 & 2 Walter Emery
1934 Country Club Lawson Little USA 8 & 7 David Goldman
1933 Kenwood CC George Dunlap USA 6 & 5 Max Marston
1932 Baltimore CC Ross Somerville USA 2 & 1 John Goodman
1931 Beverly CC Francis Ouimet USA 6 & 5 Jack Westland
1930 Merion GC Bobby Jones USA 8 & 7 Eugene Homans
1929 Pebble Beach Jimmy Johnston USA 4 & 3 Oscar Willing
1928 Brae Burn CC Bobby Jones USA 10&9 Philip Perkins
1927 Minikahda Club Bobby Jones USA 8 & 7 Chick Evans
1926 Baltusrol GC George Von Elm USA 2 & 1 Bobby Jones
1925 Oakmont CC Bobby Jones USA 8 & 7 Watts Gunn
1924 Merion GC Bobby Jones USA 9 & 8 George Von Elm
1923 Flossmoor CC Max Marston USA 38th Jess Sweetser
1922 Country Club Jess Sweetser USA 3 & 2 Chick Evans
1921 St. Louis CC Jesse Guilford USA 7 & 6 R.A. Gardner
1920 Engineers CC Chick Evans USA 7 & 6 Francis Ouimet
1919 Oakmont CC Davidson Herron USA 5 & 4 Bobby Jones

1917–18: No championships due to World War I

1916 Merion GC Chick Evans USA 4 & 3 R.A. Gardner
1915 CC of Detroit Robert A. Gardner USA 5 & 4 John Anderson
1914 Ekwanok CC Francis Ouimet USA 6 & 5 Jerome Travers
1913 Garden City GC Jerome Travers USA 5 & 4 John Anderson
1912 Chicago GC Jerome Travers USA 7 & 6 Chick Evans
1911 Apawamis Club Harold Hilton ENG 37th Fred Herreshoff
1910 Country Club William C. Fownes Jr. USA 4 & 3 Warren Wood
1909 Chicago GC Robert A. Gardner USA 4 & 3 Chandler Egan
1908 Garden City GC Jerome Travers USA 8 & 7 Max H. Behr
1907 Euclid Club Jerome Travers USA 6 & 5 Archie Graham
1906 Englewood GC Eben Byers USA 2 up George Lyon
1905 Chicago GC Chandler Egan USA 6 & 5 Daniel Sawyer
1904 Baltusrol GC Chandler Egan USA 8 & 6 Fred Herreshoff
1903 Nassau CC Walter Travis USA 5 & 4 Eben Byers
1902 Glen View Club Louis N. James USA 4 & 2 Eben Byers
1901 Atlantic City CC Walter Travis USA 5 & 4 Walter Egan
1900 Garden City GC Walter Travis USA 2 up Findlay Douglas
1899 Onwentsia Club Herbert M. Harriman USA 3 & 2 Findlay Douglas
1898 Morris County Findlay S. Douglas SCO 5 & 3 Walter B Smith
1897 Chicago GC H. J. Whigham SCO 8 & 6 W. Rossiter Betts
1896 Shinnecock Hills H. J. Whigham SCO 8 & 7 Joseph G Thorp
1895 Newport CC Charles B. Macdonald USA 12/11 Charles Sands

ME.

Copyright © 2016-2019, Mark Eley. All rights reserved.