The Open Championship – 2019 Regional Qualifying

24th June 2019

Results Update

50 amateurs progressed out of a total of 150 players at the 13 Regional Qualifying events held today.

9 of the competitions were won or co-won by an amateur player.

A further 24 amateurs have reserve status. Based on previous years I anticipate at least 10 of these will ultimately progress to Final Qualifying too.

Final Qualifying will be held over 36 holes at Notts (Hollinwell), Prince’s, St Annes Old Links and Fairmont St. Andrews on Tuesday 2nd July. The three leading players at each of theses events will advance to the Open Championship to be played at Royal Portrush G.C. on 18th – 21st July.

Please click here to read my next article – The Open Championship – 2019 Final Qualifying

Here is a list of all of the amateur qualifiers from Regional Qualifying as well as those who have earned reserve status: –

ALWOODLEY – Results
93 players / 28 amateurs / 10 qualifying places

1st Ben SCHMIDT (a) – Rotherham 68 (-3) Q
T3 Dan BRADBURY (a) – Wakefield 70 (-1) Q
T3 Ben HUTCHINSON (a) – Howley Hall 70 (-1) Q
T6 Josh MORTON (a) – Huddersfield 71 (Ev) via a 7-for-5 PLAY-OFF Q

T13 Charlie THORNTON (a) – Fulford 72 (+1) Reserve 52
T13 David KEYWOOD (a) – Harrogate 72 (+1) Reserve 78

fullsizeoutput_37a9.jpeg

Ben Schmidt’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

BERWICK-UPON-TWEED (GOSWICK) –  Results
61 players / 25 amateurs / 7 qualifying places

1st Kieran CANTLEY (a) – Liberton 65 (-7) Q
T3 Benjamin BAILEY (a) – The Wynyard Club 68 (-4) Q

No amateur reserves.

fullsizeoutput_37ac

Kieran Cantley’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

BURHILL (NEW COURSE)Results
113 players / 34 amateurs / 13 qualifying places

T1 Angus FLANAGAN (a) – St George’s Hill 65 (-7) Q
4th Ryan LUMSDEN (a) – Royal Wimbledon 67 (-5) Q
T5 Ryan COX (a) – Warley Park 68 (-4) Q
T10 Kyler TATE (a) – USA 69 (-3) via a 5-for-4 PLAY-OFF Q
T10 Curtis KNIPES (a) – Chelmsford 69 (-3) via a 5-for-4 PLAY-OFF Q

T10 Maxim FRENCH (a) – RAC 69 (-3) lost in a 5-for-4 PLAY-OFF Reserve 8
T15 Jack FLOYDD (a) – Haywards Heath 70 (-2) Reserve 19

fullsizeoutput_37ad

Angus Flanagan’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

COUNTY LOUTHResults
115 players / 50 amateurs / 13 qualifying places

1st Dylan KEATING (a) – Seapoint 66 (-6) Q
T2 Joe LYONS (a) – Galway 67 (-5) Q
T4 Thomas MULLIGAN (a) – Laytown & Bettystown 68 (-4) Q
T4 Tom MCKIBBIN (a) – Holywood 68 (-4) Q
T4 Tiarnan MCLARNON (a) – Massereene 68 (-4) Q
T9 Hugh FOLEY (a) – Royal Dublin 69 (-3) via a 10-for-5 PLAY-OFF Q
T9 Colm CAMPBELL (a) – Warrenpoint 69 (-3) via a 10-for-5 PLAY-OFF Q
T9 Shaun CARTER (a) – Royal Dublin 69 (-3) via a 10-for-5 PLAY-OFF Q

T9 Richard KNIGHTLY (a) – Royal Dublin 69 (-3) lost in a 10-for-5 PLAY-OFF Reserve 5
T9 Rob BRAZILL (a) – Naas 69 (-3) lost in a 10-for-5 PLAY-OFF Reserve 31
T9 Grayson HUFF (a) – USA 69 (-3) lost in a 10-for-5 PLAY-OFF Reserve 57

fullsizeoutput_37ae

Dylan Keating’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

FAIRHAVENResults
114 players / 41 amateurs / 13 qualifying places

T1 Ben FIRTH (a) – Leeds Golf Centre 67 (-5) Q
T3 Nicholas PEOPLES (a) – Royal Lytham & St. Annes 68 (-4) Q
T5 Tiger CHRISTENSEN (a) – Germany 69 (-3) Q
T7 Jake HIBBERT (a) – Delamere Forest 70 (-2) Q
T7 Thomas WINN (a) – Morecombe 70 (-2) Q
T7 Greg HOLMES (a) – Royal Birkdale 70 (-2) Q
T7 James NEWTON (a) – Prestbury 70 (-2) Q
T13 Callan BARROW (a) – Royal Lytham & St. Annes 68 (-4) via a 6-for-1 PLAY-OFF Q

T13 Oliver SULLIVAN (a) – Phoenix 71 (-1) lost in a 6-for-1 PLAY-OFF Reserve 9
T13 Darren CARLISLE (a) – Fairhaven 71 (-1) lost in a 6-for-1 PLAY-OFF Reserve 18
T13 James DARCY (a) – Bingley St. Ives 71 (-1) lost in a 6-for-1 PLAY-OFF Reserve 44
T13 Eoin LEONARD (a) – Wentworth 71 (-1) lost in a 6-for-1 PLAY-OFF Reserve 61

fullsizeoutput_37af

Ben Firth’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

FRILFORD HEATH (RED COURSE)Results
115 players / 32 amateurs / 13 qualifying places

T4 John GOUGH (a) – Stoke Park 69 (-3) Q
T4 Harry BUTLER (a) – Chigwell 69 (-3) Q
T8 Adam BIRDSEYE (a) – Maidenhead 70 (-2) Q
T8 Olly HUGGINS (a) – Frilford Heath 70 (-2) Q
T8 Thomas PLUMB (a) – Yeovil 70 (-2) Q

T12 Maxwell MARTIN (a) – Harborne 71 (-1) lost in a 5-for-2 PLAY-OFF Reserve 6

img_9383

KEDLESTON PARKResults
95 players / 18 amateurs / 11 qualifying places

No amateur qualifiers.

T12 Cole BETTERIDGE (a) – Sherwood Forest 69 (-1) Reserve 46
T12 Joe MACILWRAITH (a) – Olton 69 (-1) Reserve 59

MINCHINHAMPTONResults
113 players / 25 amateurs / 13 qualifying places 

1st Jake BURNAGE (a) – Saunton 65 (-7) Q
T2 Oliver FARRELL (a) – Evesham 67 (-5) Q
T2 James REED (a) – Exeter 67 (-5) Q
T8 Philip WHITE (a) – Burnham & Berrow 69 (-3) via a 7-for-6 PLAY-OFF Q
T8 Luke ROGERS (a) – Kiderminster 69 (-3) via a 7-for-6 PLAY-OFF Q

T15 Harry BOWNESS (a) – Newbury & Crookham 70 (-2) Reserve 68

fullsizeoutput_37b0

Jake Burnage’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

NORTHAMPTONSHIRE COUNTYResults
85 players / 26 amateurs / 10 qualifying places

1st Sam BROADHURST (a) – Atherstone 66 (-4) Q
T6 James BIGGS (a) – Diss 69 (-1) Q

T11 Fergus ROBINSON (a) – Northamptonshire County 70 (Ev) Reserve 65

fullsizeoutput_37b1

Sam Broadhurst’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

PANMUREResults
92 players / 39 amateurs / 10 qualifying places

T1 Jeff WRIGHT (a) – Forres 70 (Ev) Q
T4 Richard GILL (a) – Tantallon 71 (+1) Q
T7 Alastair THURLOW (a) – Murrayfield 72 (+2) Q

11 Will PORTER (a) – Carnoustie 73 (+3) Reserve 3

fullsizeoutput_37b2

Jeff Wright’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

SANDY LODGE – Results
111 players / 34 amateurs / 13 qualifying places

T6 Jack HAWKSBY (a) – The Millbrook 68 (-2) Q

T10 Jack KELLY (a) – Sandy Lodge 69 (-1) lost in a 5-for-4 PLAY-OFF Reserve 10
T17 Alexander BERG-CAPIN (a) – Sandy Lodge 71 +1 Reserve 43
T17 Bailey GILL (a) – Lindrick 71 +1 Reserve 62

WEST LANCASHIRE – Results
95 players / 27 amateurs / 11 qualifying places

T2 Michael DOWNES (a) – The Mere 67 (-5) Q
T2 Callum BLINKHORN (a) – Leigh 67 (-5) Q

T13 Thomas DORAN (a) – Delamere Forest 71 (-1) Reserve 30
T13 Thomas FROOM (a) – Nefyn & District 71 (-1) Reserve 49

WILDERNESSE – Results
118 players / 34 amateurs / 13 qualifying places

1st Stephen SHEPHERD (a) – USA 64 (-8) Q
T3 Liam BURNS (a) – Chislehurst 68 (-4) Q
T3 Jensen HULL (a) – Hever Castle 68 (-4) Q
T8 Harvey BYERS (a) – Walton Heath 70 (-2) Q
T12 Giles GILL (a) – Plum Creek 71 (-1) via a 9-for-2 PLAY-OFF Q

T12 Bradley BAWDEN (a) – Rochford Hundred 71 (-1) lost in a 9-for-2 PLAY-OFF Reserve 2
T12 Danny JONES (a) – Wildernesse 71 (-1) lost in a 9-for-2 PLAY-OFF Reserve 77

fullsizeoutput_37b3

Steven Shepherd’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox)

Click here for the official website – The Open Championship Regional Qualifying

ME.

__________________________________________________

18th June 2019

Regional Qualifying for the 2019 Open Championship will take place on Monday 24th June 2019 at 13 courses across Great Britain and Ireland.

The qualifying venues are Alwoodley, Berwick-Upon-Tweed, Burhill, County Louth, Fairhaven, Frilford Heath, Kedleston Park, Minchinhampton, Northamptonshire County, Panmure, Sandy Lodge, West Lancashire and Wildernesse.

This is the point at which most amateur golfers enter the competition, although some are exempted in to Final Qualifying and a lucky handful the Championship itself.

img_9383

For more information on The Open click here – The Open Championship Official Website

The Open website will provide updates from all of the Regional Qualifying venues throughout the day on a ‘Live Blog’ page.

Format & Prizes

18 holes of stroke play golf will be played by each competitor in Regional Qualifying.

Prize Fund – 1st £800, 2nd £600, 3rd £400. Payments are only made at the end of The Open Championship itself.

Amateur winners receive a memento from The R&A. Should an amateur finish in the top 3 their respective prize money is paid to the next placed professional golfer.

Field / Qualifiers

At the time of writing 1,336 players have entered Regional Qualifying with 498 of these being amateurs.

In addition to male and leading women professionals male amateurs need to have a scratch playing handicap or to have been ranked in the Top 2,000 of the WAGR between 1st January and 1st June 2019 to be eligible for entry. The cost is £150 per player.

There are normally between 7 and 14 places available for Final Qualifying at each of the 13 venues. The final number will not be released until all golfers have teed off at each venue.

This page will be updated with the Results on Monday evening.

Any ties for the last qualifying spot in each competition will be resolved by a sudden death play-off at the end of play.

Reserve places, in case of subsequent withdrawals from Final Qualifying, will also be nominated. The order being decided by score and then a card countback starting with the back nine score, working downwards in the normal way. Between 15-25 Reserves usually get called upon each year. 

Host Courses / Tee Times

Here is a list of the 13 Regional Qualifying events with all of the amateur entries (in alphabetical order) noted. Full Tee Times and Results links are also shown below: –

ALWOODLEY – 94 players / 28 amateurs / Tee Times
08:33 am Sam Bairstow (a) – Hallowes
09:28 am Joseph Bannan (a) – Manchester
11:39 am Adam Barnard (a) – Elsham
07:44 am Maxwell Berrisford (a) – Skipton
12:23 pm Daniel Bradbury (a) – Wakefield
11:01 am Mark Brayshaw (a) – Huddersfield
09:17 am Jordan Clements (a) – Northcliffe
10:17 am Sam Done (a) – Kenwick Park
11:50 am Joshua Dye (a) – Delamere Forest
08:17 am Christopher Green (a) – Cleckheaton & District
12:56 pm David Houlding (a) – Moortown
12:01 pm Ryan Howe (a) – Richmond (Yorks)
12:45 pm Ben Hutchinson (a) – Howley Hall
12:12 pm Tom Irwin (a) – Alwoodley
07:11 am David Keywood (a) – Harrogate
09:50 am Fraser Macleod (a) – Hazel Grove
08:44 am Josh Morton (a) – Huddersfield
08:06 am Mark Nicholson (a) – Sitwell Park
09:50 am Luke Northwood (a) – Kenilworth
12:45 pm Jamie Perkins (a) – Wike Ridge
12:34 pm Liam Phipps (a) – Olton
10:39 am Jack Pritchard (a) – Worsley
08:55 am Ben Rhodes (a) – Woodhall Hills
11:39 am Ben Schmidt (a) – Rotherham
07:55 am Charlie Thornton (a) – Fulford
08:33 am Joshua Winchester (a) – Waltham Windmill
09:39 am James Whatmore (a) – The Founders Club
07:22 am Oscar Yeomans (a) – Chelmsford

BERWICK-UPON-TWEED (GOSWICK) – 61 players / 25 amateurs / Tee Times
10:55 am Jack Ainscough (a) – Wynyard
09:55 am Steven Ashley (a) – Arcot Hall
10:44 am Benjamin Bailey (a) – The Wynyard Club
11:50 am William Bowe (a) – Workington
08:33 am Elliott Butterworth (a) – Middlesbrough
08:33 am Kieran Cantley (a) – Liberton
08:44 am Peter Caveney (a) – Middlesbrough
11:50 am Alex Dixon (a) – City of Newcastle
10:28 am Gary Donnison (a) – Gosforth
08:22 am Jonathan Douglas (a) – Close House GC
09:06 am Jonas Everhag (a) – Sweden
11:28 am Simon Fairburn (a) – Torwoodlee
10:55 am David Greenshields (a) – Berwick-upon-Tweed (Goswick)
08:22 am Chris Handy (a) – South Moor
09:06 am Michael Henson (a) – Bishop Auckland
08:55 am Simon Junk (a) – Germany
09:33 am Gavin Nesbit (a) – Boldon
08:44 am Michael Pask (a) – Royal Wimbledon
10:17 am Alexander Robertson (a) – Wynyard
10:17 am Alastair Rogers (a) – Grange & Broughty
11:17 am Rob Spence (a) – Furness
09:22 am Rory Thompson (a) – Stonyholme
08:11 am John Waghorn (a) – East Sussex National
10:06 am Paul Ward (a) – Chester-le-Street
11:06 am Connor Wilson (a) – Castle Park

BURHILL (NEW COURSE) – 114 players / 34 amateurs / Tee Times
11:01 am Jacob Aaholm (a) – Denmark
02:02 pm Alejandro Aguilera (a) – Spain
02:13 pm Alasdair Cheyne (a) – South Winchester
10:23 am Ryan Cox (a) – Warley Park
01:51 pm Mikey Doble (a) – Reigate Hill
07:44 am WillIam Dodds (a) – Styal
11:56 am Angus Flanagan (a) – St George’s Hill
01:40 pm Jack Floydd (a) – Haywards Heath
10:34 am Maxim French (a) – RAC
10:50 am Harry Hall (a) – West Cornwall
08:06 am Matthew Harris (a) – Southerndown
07:33 am Harry Hobday-Uzzell (a) – Wentworth Club
12:45 pm Duncan Hodgson (a) – Burhill
02:02 pm Philipp Johne (a) – Germany
01:18 pm Curtis Knipes (a) – Chelmsford
12:45 pm Nathan Longley (a) – Worthing
08:17 am Ryan Lumsden (a) – Royal Wimbledon
11:45 am Callum Mackay (a) – West Hill
08:28 am Billy McKenzie (a) – Rowlands Castle
02:24 pm Scott Meek (a) – Cowes
10:23 am Jake Mildenhall (a) – Haste Hill
02:24 pm Max O’Hagan (a) – West Hill
07:22 am Danial Parsons (a) – Sudbury
01:18 pm Andrew Rogers (a) – West Surrey
09:06 am Sam Russell (a) – Royal Eastbourne
01:51 pm Jake Sage (a) – Royal Eastbourne
09:28 am Joseph Swaine (a) – Ferndown
09:50 am Aadam Syed (a) – Foxhills
01:29 pm Daniel Taplin (a) – Chartham Park
07:00 am Kyler Tate (a) – United States
07:22 am Chris Thomas (a) – Hankley Common
07:33 am Louis Tydeman (a) – Roehampton
01:40 pm Michael Weaver (a) – Walton Heath
09:39 am Alex Winn (a) – Worlebury

COUNTY LOUTH – 115 players / 50 amateurs / Tee Times
12:18 pm Ben Best (a) – Rathmore
09:39 am Marc Boucher (a) – Carton House
08:17 am Robert Brazill (a) – Naas
07:33 am Paul Buckley (a) – Memorial
01:51 pm Colm Campbell Jr (a) – Warrenpoint
08:55 am Shaun Carter (a) – Royal Dublin
10:23 am Nathan Clark (a) – United States
10:01 am John Cleary (a) – Elm Park
01:29 pm Noel Crawford (a) – Mourne
07:33 am Patrick Dallat (a) – Galgorm Castle
09:50 am Gerard Dunne (a) – County Louth
07:00 am Arron Edwards-Hill (a) – Chelmsford
09:39 am Jamie Fletcher (a) – Warrenpoint
01:40 pm Hugh Foley (a) – Royal Dublin
01:51 pm James Fox (a) – Portmarnock
11:34 am Liam Grehan (a) – Mullingar
01:18 pm Jake Hapgood (a) – Southerndown
11:01 am Graysen Huff (a) – United States
12:56 pm David Joyce (a) – Powerscourt
07:55 am Dylan Keating (a) – Seapoint
12:45 pm Max Kennedy (a) – Royal Dublin
11:45 am David Kitt (a) – Athenry
08:39 am Richard Knightly (a) – Royal Dublin
08:28 am Jamie Knipe (a) – Royal Portrush
11:12 am Geoff Lenehan (a) – Portmarnock
07:44 am Dave Lowry (a) – Corrstown
12:07 pm Filip Lundell (a) – Sweden
11:23 am Ian Lynch (a) – Rosslare
11:45 am Joseph Lyons (a) – Galway
09:17 am Jack Madden (a) – Royal Portrush
12:18 pm James Maginn (a) – Mourne
01:18 pm Matthew Mcalpin (a) – Royal Portrush
02:13 pm Richard McCrudden (a) – Royal Portrush
08:28 am Tom McKibbin (a) – Holywood
07:11 am Tiarnan McLarnon (a) – Massereene
12:45 pm Robert Moran (a) – Castle
10:50 am Devin Morley (a) – Oughterard
07:55 am Mark Mullen (a) – Rosslare
10:34 am Thomas Mulligan (a) – Laytown & Bettystown
10:34 am Paul Murphy (a) – Rosslare
09:17 am Shaun Murphy (a) – Stanton-on-the-Wolds
08:17 am Eoin O’Brien (a) – Clontarf
11:23 am Ruairi O’Connor (a) – Co Sligo
08:55 am Ryan O’Doherty (a) – Enniscrone
11:12 am Hugh O’Hare (a) – Fortwilliam
09:50 am Peter O’Keeffe (a) – Douglas
01:07 pm Declan O’Neill (a) – The Links Portmarnock
07:44 am Jake Rowe (a) – Tandragee
12:29 pm Paul Tobin (a) – Douglas
10:01 am Martin Westerlund (a) – Sweden

FAIRHAVEN – 115 players / 41 amateurs / Tee Times
07:44 am Callan Barrow (a) – Royal Lytham & St Annes
12:45 pm Harry Beavan (a) – Crewe
12:29 pm Jonathan Beesley (a) – The Mere
09:50 am Matthew Buckley (a) – Bolton Old Links
07:11 am Daryl Callister (a) – Mount Murray
10:50 am Darren Carlisle (a) – Fairhaven
08:39 am Christopher Carney (a) – Morecambe
11:45 am Adam Chester (a) – Morecambe
09:06 am Tiger Christensen (a) – Germany
10:34 am Benjamin Churchill (a) – Fleetwood
02:24 pm Simon Coumbe (a) – Pontefract & District
11:34 am Reece Cranfield (a) – Wigan
10:23 am James Darcy (a) – Bingley St Ives
11:12 am Ben Firth (a) – Leeds Golf Centre
11:01 am Elliot Gothe (a) – Sweden
09:28 am Jake Hibbert (a) – Delamere Forest
01:40 pm Greg Holmes (a) – Royal Birkdale
02:02 pm Peter Jackson (a) – Woking
10:23 am Jordan Kellett (a) – Fleetwood
08:17 am Matthew Latham (a) – Pine Ridge
12:07 pm Eoin Leonard (a) – Wentworth
08:06 am Thomas Matthews (a) – Oswestry
11:34 am Jack McPhail (a) – Huyton & Prescott
09:39 am Neil McQueen (a) – Chorley
01:29 pm Calum Metcalfe (a) – Pleasington
07:11 am Remy Miller (a) – Prestbury
10:01 am Daniel Morris (a) – Fairhaven
09:39 am James Newton (a) – Prestbury
09:06 am Nicholas Peoples (a) – Royal Lytham & St Annes
12:18 pm Joe Price (a) – Hagley
10:12 am Alexander Roberts (a) – Crewe
11:23 am Anthony Stirling (a) – Formby
12:07 pm Oliver Sullivan (a) – Phoenix
02:24 pm Louis Talarczyk (a) – Royal Lytham & St Annes
11:45 am Matt Taylor (a) – Crewe
11:01 am Solomon Toner (a) – Fleetwood
07:00 am Sam Turner (a) – Royal Lytham & St Annes
09:17 am Josh Turnock (a) – Prestbury
02:13 pm Luke Walker (a) – Ulverston
07:22 am Jack Wiggans (a) – Chorley
07:44 am Thomas Winn (a) – Morecambe

FRILFORD HEATH (RED COURSE) – 117 players / 32 amateurs / Tee Times
12:56 pm Thomas Beasley (a) – The Chase
02:13 pm Thomas Bevington (a) – Royal Palm CC of Naples
09:17 am Adam Birdseye (a) – Maidenhead
01:07 pm Oliver Brown (a) – The Vale Resort
07:00 am Harry Butler (a) – Chigwell
08:28 am Samuel Byford (a) – Ipswich
09:17 am Ryan Cahill (a) – Mill Ride
09:50 am Joshua Freeman (a) – Worlebury
07:11 am George Gardner (a) – Goring & Streatley
11:45 am Owen Grimes (a) – Stoneham
01:40 pm John Gough (a) – Stoke Park
07:33 am Jack Haines (a) – Gerrards Cross
01:29 pm Olly Huggins (a) – Frilford Heath
10:50 am Edward Keep (a) – Clandon Regis
07:44 am Ben Lobacz (a) – Blackmoor
01:29 pm Maxwell Martin (a) – Harborne
08:55 am Sean Mullan (a) – Wentworth Club
08:55 am Laurence Noott (a) – Lambourne
08:39 am Connor O’Brien (a) – Mid-Herts
08:39 am Taylor Paul (a) – Stoke Park
11:12 am Ben Platt (a) – East Berkshire
07:55 am Thomas Plumb (a) – Yeovil
01:07 pm Oliver Ross (a) – Ashridge
12:45 pm James Rowles (a) – Henbury
07:33 am Thomas Rowsell (a) – Barton on Sea
12:18 pm Lewis Scott (a) – Lee-on-the-Solent
01:40 pm Aaron Siddell (a) – Sonning
12:56 pm Arthur Tapner (a) – Ashridge
02:02 pm Ronald Totton (a) – Canada
11:23 am Lee White (a) – Frilford Heath
09:06 am Christopher Williams (a) – France
07:11 am Michael Young (a) – Golf du Priéure

Royal Portrush G.C. (Photo: Royal Portrush G.C.)

KEDLESTON PARK – 96 players / 18 amateurs / Tee Times
07:00 am Max Adams (a) – Bury St Edmunds
07:33 am Luke Allen (a) – Olton
11:23 am Cole Betteridge (a) – Sherwood Forest
10:01 am George Clarke (a) – Druids Heath
12:34 pm Robert Coggon (a) – Astbury
12:23 pm Darren Coop (a) – Chesterfield
11:34 am Will Davidson (a) – Breadsall Priory
12:34 pm Matthew Downes (a) – Ingestre Park
01:18 pm Oliver Drew (a) – Sherwood Forest
07:00 am Miguel Evangelio (a) – Spain
08:28 am Michael Gee (a) – Bury St Edmunds
11:56 am Simon Higgins (a) – Beau Desert
09:17 am David Hurt (a) – College Pines
10:39 am Tom Ibbertson (a) – Coventry Hearsall
09:39 am Jack Malone (a) – Lutterworth
10:50 am Joe Macilwraith (a) – Olton
11:56 am Jake McGoldrick (a) – Enville
07:44 am Thomas Pyman (a) – The Oaks

MINCHINHAMPTON – 113 players / 25 amateurs / Tee Times
07:33 am James Bethwaite (a) – Ogbourne Downs
12:45 pm Harry Bowness (a) – Newbury & Crookham
07:11 am Jake Burnage (a) – Saunton
11:45 am Pete Corrick (a) – Parkstone
08:28 am Maximilian Drayton (a) – Broome Manor
09:50 am Oliver Farrell (a) – Evesham
11:34 am Andy Ferris (a) – Long Sutton
08:55 am Thomas Field (a) – The Players Club
07:11 am Johnny Grace (a) – Saltford
11:34 am Joe Harvey (a) – The Kendleshire
08:39 am Haider Hussain (a) – The Kendleshire
11:56 am Matthew Kippen (a) – Enmore Park
11:12 am Tom Law (a) – Broome Manor
12:56 pm Charlie McLean (a) – Minchinhampton
12:29 pm Tom Parsons (a) – Knighton Heath
01:51 pm Jake Phillips (a) – Minchinhampton
07:33 am William Poole (a) – Mendip Spring
08:17 am James Reed (a) – Exeter
11:23 am James Robinson (a) – Redditch
10:34 am Luke Rogers (a) – Kidderminster
12:29 pm Tom Stagg (a) – Salisbury & South Wilts
08:28 am Philip White (a) – Burnham & Berrow
01:40 pm Thomas Workman (a) – Minchinhampton
07:44 am Adan Yates (a) – Parkstone
10:01 am Rodi Vlasveld (a) – Netherlands

NORTHAMPTONSHIRE COUNTY – 86 players / 26 amateurs / Tee Times
10:34 am Chris Abbott (a) – Lutterworth
10:01 am Tony Adams (a) – Prince’s
11:23 am Jack Bartlett (a) – Woburn
09:28 am Christopher Bartrum (a) – Diss
09:17 am Warren Bates (a) – Heacham Manor
07:55 am James Biggs (a) – Diss
10:50 am James Billingham (a) – Cosby
08:55 am Sam Broadhurst (a) – Atherstone
09:50 am Ryan Brooks (a) – Whittington Heath
07:44 am Jack Brown (a) – Chelmsford
12:29 pm Michael Chambers (a) – Northamptonshire County
11:34 am Alex Christie (a) – Basildon
11:56 am Owen Davies (a) – Brampton Park
09:06 am Tom Harris (a) – Aston Wood
09:17 am Jon Hopkins (a) – Bishops Stortford
07:33 am Benjamin Humphrey (a) – Chelmsford
11:12 am George Leversuch (a) – Wanstead
09:39 am Sebastian Lovell (a) – Bedfordshire
07:44 am Freddie MacArthur (a) – Ullesthorpe Court
11:45 am Shay McQueen (a) – Chelmsford
09:39 am James O’Connor (a) – Centurion Club
08:55 am Ollie Read (a) – Whittington Heath
08:17 am Fergus Robinson (a) – Northamptonshire County
09:28 am Alexander Summers (a) – Kenilworth
10:34 am Robin Williams (a) – Peterborough Milton
07:11 am Lee Woodcock (a) – The Leicestershire

PANMURE – 93 players / 39 amateurs / Tee Times
07:33 am Oliver Armour (a) – Machrihanish
09:50 am Greg Brown (a) – Cathkin Braes
08:17 am James Cable (a) – Wardsville
10:17 am Ben Caton (a) – The New Golf Club St Andrews
11:50 am Mitchell Cowie (a) – Dumfries & County
08:44 am Ross Dallas (a) – Forfar
07:11 am John d’Apice (a) – Australia
09:39 am Andrew Davidson (a) – Charleton
11:23 am Ben Davies (a) – Royal Wimbledon
12:12 pm Neil Fredman (a) – Australia
12:12 pm Richard Gill (a) – Tantallon
11:12 am Jamie Goodrum (a) – Arbroath
10:50 am Gregor Graham (a) – Blairgowrie
09:06 am Kenny Gunnyeon (a) – Newmachar
08:55 am Alister Hain (a) – St Andrews
12:01 pm Rick Hessing (a) – Netherlands
12:45 pm Mark Hislop (a) – Glenbervie
09:17 am Lewis Irvine (a) – Kirkhill
07:44 am Daniel Lawrence (a) – Ballumbie Castle
12:34 pm Freddie Lawrence (a) – Garon Park
09:28 am Simon Lockhart (a) – Cawder
12:01 pm Mark Manwaring (a) – United States
12:56 pm Craig McGann (a) – Dunblane New
12:34 pm Liam Mcleod (a) – Royal Dornoch
12:23 pm Eric McIntosh (a) – Bruntsfield Links
07:33 am Blair Morton (a) – Royal Troon
10:50 am Murray Naysmith (a) – Dalmahoy
10:39 am Andrew Ni (a) – Murrayfield
09:28 am Aidan O’Hagan (a) – Old Course Ranfurly
11:23 am Will Porter (a) – Carnoustie
07:22 am Thomas Simmonds (a) – Gullane
12:56 pm Fraser Stoddart (a) – Drumoig
12:45 pm Alastair Thurlow (a) – Murrayfield
11:01 am Cass Traub (a) – United States
12:23 pm William Walker (a) – Glenbervie
10:28 am Kieran Waters (a) – Carlisle
11:39 am Stewart Whiteford (a) – Lundin
08:33 am Gary Wright (a) – Bonnybridge
08:44 am Jeff Wright (a) – Forres

SANDY LODGE – 115 players / 34 amateurs / Tee Times
02:13 pm Niels Andersen (a) – Denmark
02:02 pm Owen Benson (a) – Redbourn
07:55 am Adam Berg-Capin (a) – Sandy Lodge
09:50 am Alexander Berg-Capin (a) – Sandy Lodge
01:40 pm Martin Blake (a) – Garon Park
10:12 am Andrew Brett (a) – Stockley Park
01:40 pm Lawrence Courtney (a) – Apple Valley
02:13 pm Danny Daniels (a) – The Hertfordshire
07:44 am Spencer Davis (a) – Old Fold Manor
11:56 am Jerome Foster (a) – The Shire London
07:00 am Bailey Gill (a) – Lindrick
10:50 am Edward Green (a) – Moor Park
12:07 pm Alfie Halil (a) – Flempton
02:24 pm Martin Hamilton (a) – Woking
10:01 am Peter Handcock (a) – Harleyford
08:55 am Jack Hawksby (a) – The Millbrook
01:51 pm James Kee (a) – Moor Park
09:39 am Jack Kelly (a) – Sandy Lodge
12:56 pm Habebul Islam (a) – Ipswich
12:45 pm Niall Keogh (a) – Sudbury
11:01 am Marc Kuber (a) – Upper Montclair
10:34 am Bayley Lewendon (a) – Parkstone
10:23 am Kyle Murray (a) – United States
08:17 am Tim Newton (a) – South Herts
10:01 am Laurie Owen (a) – Letchworth
08:06 am Benjamin Pierleoni (a) – Berkhamsted
07:33 am Riaz Rattansi (a) – Queenwood
01:18 pm Charlie Rudge (a) – South Herts
10:23 am Mark Smith (a) – Hampstead
11:23 am Harry Walch (a) – Torrington
01:29 pm Adam Winter (a) – Woburn
08:28 am Jared Tyacke (a) – West Herts
07:55 am Robert Watkins (a) – Hadley Wood
09:39 am George Williams (a) – Knebworth

WEST LANCASHIRE – 98 players / 27 amateurs / Tee Times
11:34 am Joe Banks (a) – West Lancashire
11:50 am Richard Bee (a) – Phoenix
10:39 am Callum Blinkhorn (a) – Leigh
10:01 am William Buhl (a) – Norway
08:28 am Steven Capper (a) – Royal Liverpool
07:55 am John Carroll (a) – Huyton & Prescot
12:23 pm Oliver Claireaux (a) – Portal
08:44 am Ethan Davies (a) – Royal Birkdale
08:17 am Jacob Davies (a) – Rhuddlan
11:34 am Thomas Doran (a) – Delamere Forest
11:12 am Michael Downes (a) – The Mere
07:11 am Thomas Froom (a) – Nefyn & District
12:34 pm Paul Goodman (a) – Huyton & Prescot
10:50 am Stephen Hargreaves (a) – Leasowe
12:23 pm Matthew Hibbs (a) – Broome Manor
10:28 am George Holland (a) – Southport & Ainsdale
07:44 am James Holland (a) – Southport & Ainsdale
10:17 am Lewis Johansen (a) – Caldy
11:01 am Rasmus Lind (a) – Denmark
12:45 pm Daniel Maguire (a) – Houghwood
11:23 am Mark Millhouse (a) – Royal St David’s
08:44 am George Mitchell (a) – Astbury
09:50 am Dominic O’Brien (a) – Warrington
08:06 am Jack Suttie (a) – Denton
07:22 am Jamie Van Wyk (a) – Royal Lytham & St Annes
12:01 pm Neil Williams (a) – Formby
07:22 am Joseph Williamson (a) – Heswall

WILDERNESSE – 119 players / 34 amateurs / Tee Times
07:33 am Bradley Bawden (a) – Rochford Hundred
11:01 am Joshua Bristow (a) – Canterbury
10:12 am Liam Burns (a) – Chislehurst
09:39 am Harvey Byers (a) – Walton Heath
09:17 am Zachary Chegwidden (a) – Orsett
02:02 pm Philip Coles (a) – Germany
10:50 am Christopher Cornwall (a) – Dubai Creek
12:18 pm Oscar Doran (a) – Delamere Forest
08:17 am Jack Dyer (a) – Boyce Hill
08:39 am James Earl (a) – Tandridge
10:34 am Nic Elliott (a) – Tandridge
01:40 pm Mason Essam (a) – Dartford
07:33 am Giles Gill (a) – Plum Creek
02:24 pm Miles Gray (a) – Etchinghill
11:23 am Jamie Guppy (a) – Littlestone
02:13 pm Nigel Harrington (a) – Worthing
11:34 am Jensen Hull (a) – Hever Castle
11:23 am Danny Jones (a) – Wildernesse
07:11 am Maxwell Jones (a) – West Sussex
09:06 am Jason Lebrasseur (a) – Belgium
07:11 am Oliver Lewis-Perkins (a) – Mid Kent
07:22 am Jackson Massey (a) – Surrey National
08:55 am Nicholas Panting (a) – Rochester & Cobham
08:39 am Kipp Popert (a) – Wildernesse
01:29 pm James Reiss (a) – Aldeburgh
02:02 pm Samuel Robertson (a) – Chestfield
09:28 am Harry Robson (a) – Orsett
07:00 am Stephen Shephard (a) – United States
08:06 am Sam Statham (a) – Knole Park
08:55 am Lukas Warren (a) – Thorndon Park
07:22 am Danny Western (a) – Gorleston
08:28 am Mark Williams (a) – Emirates
07:44 am Jamie Wood (a) – Rochester & Cobham Park
07:55 am James Zytynski (a) – Royal Ashdown Forest

Final Qualifying

Final Qualifying will be held over 36 holes at Notts (Hollinwell), Prince’s, St Annes Old Links and Fairmont St. Andrews on Tuesday 2nd July.

Here is a list of the amateur exemptions for Final Qualifying: –

Playing members of the 2017 Walker Cup Trophy Teams.
The Amateur Champions 2014-2018.
The US Amateur Champions 2013-2017.
The International European Amateur Champions 2013-2017.
The 2018 English, Scottish, Irish and Welsh Amateur Champions, from the respective closed Amateur
Championships.
The runners-up in each of the 2019 Amateur Championship, 2019 European Amateur Championship and 2018 US Amateur Championship.
The leading 10 WAGR ranked players, not otherwise exempt as at WAGR Week 21.
The Boys Amateur Champion 2018.
The 2019 Latin America Amateur Champion and runner(s)-up.
The 2018 Asia-Pacific Amateur Champion and runners(s)-up.

The above are only applicable if the entrant concerned is still an amateur.

The three leading players at each of theses events will advance to the Open Championship to be played at Royal Portrush G.C. on 18th – 21st July.

As always 156 players will contest The Open, with the majority of these being exempted into the field.

Amateur exemptions directly into The Open Championship include: –
The Amateur Champion for 2019 – James SUGRUE (IRE)
The U.S. Amateur Champion 2018 – Viktor HOVLAND (NOR)
The European Amateur Champion for 2019 – to be played 26th – 29th June.
The Mark H McCormack Medal (Men’s World Amateur Golf RankingTM) winner for 2018 – Braden THORNBERRY (USA)
The Asia-Pacific Amateur Champion 2018 – Takumi KANAYA (JAP)

The above are only applicable if the entrant concerned is still an amateur. Hovland and Thornberry have both turned Pro thus foregoing their exemptions.

For more information on the Low Amateur prize at The Open Championship you may like to take a look at this article – ‘The Open Championship’s Silver Medal’.

ME.

Copyright © 2014-2019, Mark Eley. All rights reserved.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s