The Open Championship – 2019 Final Qualifying

2nd July 2019

Well done to amateurs Brandon WU (USA), Thomas THURLOWAY (ENG) and Curtis KNIPES (ENG) who have all qualified for the 148th Open Championship.

Here is a summary of all of the amateur results from 2019 Final Qualifying, along with a list of the 12 qualifiers.

FAIRMONT ST. ANDREWS – Results
72 players / 24 amateurs / 3 qualifying places

QUALIFIERS
Brandon WU (a) – USA EX (WAGR) 64 67 (-9) 1st
Connor SYME – Unattached (SCO) 67 67 (-6) 2nd
Sam LOCKE – Paul Lawrie Golf Centre 69 67 (-4) 3rd

fullsizeoutput_3815

Brandon Wu’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox Scoring)

Euan WALKER (a) – Kilmarnock (Barassie) EX (Amateur Runner-Up) 69 70 (-1) T7
Ben SCHMIDT (a) – Rotherham RQ 71 69 T10 (Ev)
Tiarnan MCLARNON (a) – Massereene RQ 69 72 (+1) T14
Alastair THURLOW (a) – Murrayfield RQ 71 70 (+1) T14
Eugenio LOPEZ-CHACARRA COTO (a) – Spain EX (WAGR) 73 69 (+2) T16
Kieran CANTLEY (a) – Liberton RQ 70 72 (+2) T16
Tom MCKIBBIN (a) – Holywood RQ 74 71 (+5) 30th
Kyler TATE (a) – USA RQ 71 75 (+6) T31
Daniel BRADBURY (a) – Wakefield RQ 80 67 (+7) T35
Joe LYONS (a) – Galway RQ 72 75 (+7) T35
John MURPHY (a) – Kinsale EX (2018 St Andrews Trophy) 76 72 (+8) T38
Jack FLOYDD (a) – Haywards Heath RQ (Res. 19) 77 71 (+8) T38
Hugh FOLEY (a) – Royal Dublin RQ 76 73 (+9) T41
Tiger CHRISTENSEN (a) – Germany RQ 76 74 (+10) T44
Colm CAMPBELL (a) – Warrenpoint RQ 72 78 (+10) T44
Richard GILL (a) – Tantallon RQ 75 76 (+11) 49th
James REED (a) – Exeter RQ 76 76 (+12) T50
Will PORTER (a) – Carnoustie RQ (Res. 3) 72 80 (+12) T50
Richard KNIGHTLY (a) – Royal Dublin RQ (Res. 5) 79 74 (+13) T53
Darren CARLISLE (a) – Fairhaven RQ (Res. 18) 85 80 (+25) 61st
Akshay BHATIA (a) – USA EX (WAGR) 70 WD
Jeff WRIGHT (a) – Forres RQ 79 WD
Shaun CARTER (a) – Royal Dublin RQ 81 WD

NOTTS G.C. (HOLLINWELL)Results
72 players / 17 amateurs / 3 qualifying places

QUALIFIERS
Andrew WILSON – Rockliffe Hall 69 68 (-7) 1st
Thomas THURLOWAY (a) – Chartham Park EX (2018 English Amateur) 69 69 (-6) 2nd
Ashton TURNER – Kenwick Park 67 72 (-5) T3 (after play-off)

fullsizeoutput_3814

Thomas Thurloway’s Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox Scoring)

Tom SLOMAN (a) – Taunton & Pickeridge EX (OWGR) 68 72 (-4) T5
Jake BURNAGE (a) – Saunton RQ 68 72 (-4) T5
Philip WHITE (a) – Burnham & Berrow RQ 74 68 (-2) T7
Olly HUGGINS (a) – Frilford Heath RQ 73 69 (-2) T7
Jack HAWKSBY (a) – The Millbrook RQ 72 72 (Ev) T14
David HAGUE (a) – Malton & Norton EX (2018 St Andrews Trophy) 75 71 (+2) T25
Sam BROADHURST (a) – Atherstone RQ 74 73 (+3) T29
Angus FLANAGAN (a) – St George’s Hill RQ 71 76 (+3) T29
Jake HIBBERT (a) – Delamere Forest RQ 74 74 (+4) T34
Robert BRAZILL (a) – County Louth RQ (Res. 31) 73 75 (+4) T34
Ben FIRTH (a) – Leeds Golf Centre RQ 80 70 (+6) T44
James BIGGS (a) – Diss RQ 74 76 (+6) T44
Thomas DORAN (a) – Delamere Forest RQ (Res. 30) 76 75 (+7) T48
Oliver FARRELL (a) – Evesham RQ 77 77 (+10) T55
Oliver SULLIVAN (a) – Phoenix RQ (Res. 9) 78 83 (+17) 62nd
Luke ROGERS (a) – Kidderminster RQ 86 78 (+20) 63rd

PRINCE’S G.C.Results
72 players / 19 amateurs / 3 qualifying places

QUALIFIERS
Curtis KNIPES (a) – Chelmsford RQ 67 68 (-9) T1
Callum SHINKWIN – Moor Park 70 65 (-9) T1
Austin CONNELLY – Canada 70 66 (-8) 3rd

fullsizeoutput_3813

Curtis Knipes’ Scorecard (Photo: The R&A / Golfbox Scoring)

Conor PURCELL (a) – Portmarnock EX (2018 St Andrews Trophy) 71 71 (-2) T11
Stephen SHEPHARD (a) – USA RQ 69 73 (-2) T11
Bradley BAWDEN (a) – Rochford Hundred RQ (Res. 2) 70 72 (+2) T11
Jamie LI (a) – Cumberwell Park EX (OWGR) 73 69 (-2) T11
Jensen HULL (a) – Hever Castle RQ 71 72 (-1) T18
Charlie STRICKLAND (a) – Ham Manor EX (OWGR) 70 74 (Ev) T20
Ryan COX (a) – Warley Park RQ 74 71 (+1) T25
Giles GILL (a) – Plum Creek RQ 75 71 (+2) T32
Ryan LUMSDEN (a) – Royal Wimbledon RQ 73 73 (+2) T32
Harvey BYERS (a) – Walton Heath RQ 70 76 (+2) T32
Harry BUTLER (a) – Chigwell RQ 70 77 (+3) T36
Conor GOUGH (a) – Stoke Park EX (2018 Boys Amateur champion) 71 77 (+4) T42
Jarle VOLDEN (a) – Norway EX (OWGR / Eisenhower Trophy) 77 71 (+4) T42
John GOUGH (a) – Stoke Park RQ 73 75 (+4) T42
Adam BIRDSEYE (a) – Maidenhead RQ 72 77 (+5) T49
Liam BURNS (a) – Chislehurst RQ 70 81 (+7) T55
Maxim FRENCH (a) – RAC RQ (Res. 8) 76 85 (+17) T63
Jack KELLY (a) – Sandy Lodge RQ (Res. 10) 81 84 (+21) 65th

ST. ANNES OLD LINKS – Results
72 players / 18 amateurs / 3 qualifying places

QUALIFIERS 
Garrick PORTEOUS – Unattached (ENG) 67 67 (-10) T1
Jack SENIOR – Carus Green 67 67 (-10) T1
Matthew BALDWIN – 65 70 (-9) 3rd

Callum BLINKHORN (a) – Leigh RQ 67 69 (-8) T4
Alex FITZPATRICK (a) – Hallamshire EX (WAGR) 69 69 (-6) T9
Tom PLUMB (a) – Yeovil RQ 71 69 (-4) T16
Wilco NIENABER (a) – South Africa EX (OWGR) 72 69 (-3) T18
Greg HOLMES (a) – Royal Birkdale RQ 73 69 (-2) T20
Ben BAILEY (a) – The Wynyard Club RQ 72 72 (Ev) T30
Callan BARROW (a) – Royal Lytham & St. Annes RQ 75 69 (Ev) T30
Ben JONES (a) – Northamptonshire County EX (WAGR) 72 75 (+3) T38
James NEWTON (a) – Prestbury RQ 72 76 (+4) T41
Dylan KEATING (a) – Seapoint RQ 73 76 (+5) T45
Maxwell MARTIN (a) – Harborne RQ (Res. 6) 73 76 (+5) T45
Michael DOWNES (a) – The Mere RQ 77 74 (+7) T48
Josh MORTON (a) – Huddersfield RQ 76 77 (+9) T54
Nicholas PEOPLES (a) – Royal Lytham & St. Annes RQ 75 78 (+9) T54
Thomas MULLIGAN (a) – Laytown & Bettystown RQ 76 78 (+10) T57
Ben HUTCHINSON (a) – Howley Hall RQ 76 81 (+13) 63rd
Thomas WINN (a) – Morecombe RQ 79 82 (+17) T64
Robbie CANNON (a) – Balbriggan EX (2018 Irish Amateur champion) 70 WD

____________________________________________

1st July 2019

Final Qualifying for the 2019 Open Championship will take place on Tuesday 2nd July at four courses across Great Britain.

The qualifying venues are Fairmont St. Andrews, Notts G.C. (Hollinwell), Prince’s G.C. and St. Annes Old Links.

There are 12 places available, 3 at each Qualifier.

There are currently three amateurs in the 2019 Open Championship field. These are: –
The Asia-Pacific Amateur Champion 2018 – Takumi KANAYA (JAP);
The Amateur Champion for 2019 – James SUGRUE (IRE); and
The European Amateur Championship 2019 – Matthias SCHMID (GER).

Viktor HOVLAND (NOR), the 2018 U.S. Amateur Champion, and Braden THORNBERRY (USA), winner of the 2018 Mark H. McCormack Medal (Men’s World Amateur Golf Ranking No. 1 in August 2018) have both turned pro and therefore foregone their exemptions.

Regional Qualifying

150 players initially progressed from the 13 Regional Qualifying events staged on Monday 24th June with 50 amateurs amongst them.

Withdrawals from Final Qualifying have subsequently seen more players brought forward from the Regional Qualifying Reserves List. As at 5.00pm on Monday 1st July 11 amateur reserves have been called up. Rob BRAZILL (IRE), who was Reserve 31, being the latest one.

For more information on this year’s first stage please read my earlier report – ‘The Open Championship – 2019 Regional Qualifying’.

Final Qualifying

36 holes of stroke play golf will be played by each competitor in Final Qualifying.

288 players, including 78 amateurs, have been allocated across the four venues.

Looking at these amateurs 50 qualified from the Regional Stage, 11 were Reserves from these events and 17 have benefited from exemptions directly into Final Qualifying.

The three leading players at each of theses events will advance to the 148th Open Championship to be played at Royal Portrush Golf Club on 18th – 21st July.

Any ties for the last qualifying place in each competition will be resolved by a hole by hole play-off at the end of play.

As always 156 players will contest The Open itself, with the majority of these already being exempted into the field.

All tee times at Hollinwell will be off the 1st whilst the other three venues will be utilising their 1st and 10th tees.

Click here for the Official Website and more information on all of the players competing as well as the live blog – The Open Championship Final Qualifying

Royal Portrush G.C. (Photo: Royal Portrush G.C.)

Amateur Players / Tee Times

Here is a list of the amateur entries at each of the Final Qualifying events with links to The R&A’s Golfbox tee times and scoring links: –

EX = exempt into Final Qualifying
RQ = qualified via Regional Qualifying
Res. = Reserve

Exemptions are awarded based on WAGR, past Championship wins and for previous participations in major team matches.

FAIRMONT ST. ANDREWS
72 players / 24 amateurs / 3 qualifying places

Akshay BHATIA (a) – USA EX (WAGR)
Daniel BRADBURY (a) – Wakefield RQ
Colm CAMPBELL (a) – Warrenpoint RQ
Kieran CANTLEY (a) – Liberton RQ
Darren CARLISLE (a) – Fairhaven RQ (Res. 18)
Shaun CARTER (a) – Royal Dublin RQ
Tiger CHRISTENSEN (a) – Germany RQ
Jack FLOYDD (a) – Haywards Heath RQ (Res. 19)
Hugh FOLEY (a) – Royal Dublin RQ
Richard GILL (a) – Tantallon RQ
Richard KNIGHTLY (a) – Royal Dublin RQ (Res. 5)
Eugenio LOPEZ-CHACARRA COTO (a) – Spain EX (WAGR)
Joe LYONS (a) – Galway RQ
Tom MCKIBBIN (a) – Holywood RQ
Tiarnan MCLARNON (a) – Massereene RQ
John MURPHY (a) – Kinsale EX (2018 St Andrews Trophy)
Will PORTER (a) – Carnoustie RQ (Res. 3)
James REED (a) – Exeter RQ
Ben SCHMIDT (a) – Rotherham RQ
Kyler TATE (a) – USA RQ
Alastair THURLOW (a) – Murrayfield RQ
Euan WALKER (a) – Kilmarnock (Barassie) EX (Amateur Championship Runner-Up)
Jeff WRIGHT (a) – Forres RQ
Brandon WU (a) – USA EX (WAGR)

NOTTS G.C. (HOLLINWELL)
72 players / 17 amateurs / 3 qualifying places

James BIGGS (a) – Diss RQ
Robert BRAZILL (a) – County Louth RQ (Res. 31)
Sam BROADHURST (a) – Atherstone RQ
Jake BURNAGE (a) – Saunton RQ
Thomas DORAN (a) – Delamere Forest RQ (Res. 30)
Oliver FARRELL (a) – Evesham RQ
Ben FIRTH (a) – Leeds Golf Centre RQ
Angus FLANAGAN (a) – St George’s Hill RQ
David HAGUE (a) – Malton & Norton EX (2018 St Andrews Trophy)
Jack HAWKSBY (a) – The Millbrook RQ
Jake HIBBERT (a) – Delamere Forest RQ
Olly HUGGINS (a) – Frilford Heath RQ
Luke ROGERS (a) – Kidderminster RQ
Tom SLOMAN (a) – Taunton & Pickeridge EX (OWGR)
Oliver SULLIVAN (a) – Phoenix RQ (Res. 9)
Thomas THURLOWAY (a) – Chartham Park EX (2018 English Amateur champion)
Philip WHITE (a) – Burnham & Berrow RQ

PRINCE’S G.C.
72 players / 19 amateurs / 3 qualifying places

Bradley BAWDEN (a) – Rochford Hundred RQ (Res. 2)
Adam BIRDSEYE (a) – Maidenhead RQ
Liam BURNS (a) – Chislehurst RQ
Harry BUTLER (a) – Chigwell RQ
Harvey BYERS (a) – Walton Heath RQ
Ryan COX (a) – Warley Park RQ
Maxim FRENCH (a) – RAC RQ (Res. 8)
Giles GILL (a) – Plum Creek RQ
Conor GOUGH (a) – Stoke Park EX (2018 Boys Amateur champion)
John GOUGH (a) – Stoke Park RQ
Jensen HULL (a) – Hever Castle RQ
Jack KELLY (a) – Sandy Lodge RQ (Res. 10)
Curtis KNIPES (a) – Chelmsford RQ
Jamie LI (a) – Cumberwell Park EX (OWGR)
Ryan LUMSDEN (a) – Royal Wimbledon RQ
Conor PURCELL (a) – Portmarnock EX (2018 St Andrews Trophy)
Stephen SHEPHARD (a) – USA RQ
Charlie STRICKLAND (a) – Ham Manor EX (OWGR)
Jarle VOLDEN (a) – Norway EX (OWGR / Eisenhower Trophy)

ST. ANNES OLD LINKS

72 players / 18 amateurs / 3 qualifying places

Ben BAILEY (a) – The Wynyard Club RQ
Callan BARROW (a) – Royal Lytham & St. Annes RQ
Callum BLINKHORN (a) – Leigh RQ
Robbie CANNON (a) – Balbriggan EX (2018 Irish Amateur champion) 
Michael DOWNES (a) – The Mere RQ
Alex FITZPATRICK (a) – Hallamshire EX (WAGR)
Greg HOLMES (a) – Royal Birkdale RQ
Ben HUTCHINSON (a) – Howley Hall RQ
Ben JONES (a) – Northamptonshire County EX (WAGR)
Dylan KEATING (a) – Seapoint RQ
Maxwell MARTIN (a) – Harborne RQ (Res. 6)
Josh MORTON (a) – Huddersfield RQ
Thomas MULLIGAN (a) – Laytown & Bettystown RQ
James NEWTON (a) – Prestbury RQ
Wilco NIENABER (a) – South Africa EX (OWGR)
Nicholas PEOPLES (a) – Royal Lytham & St. Annes RQ
Tom PLUMB (a) – Yeovil RQ
Thomas WINN (a) – Morecombe RQ

____________________________________________

2018 Final Qualifying

Scotland’s Sam LOCKE was the only amateur to progress from Final Qualifying in 2018. He recorded rounds of 69 and 66 to claim medalist honours on 135 (-7) at The Renaissance event. Sam had been exempted into the Final Qualifying stage as the 2017 Scottish Closed Amateur champion.

He went on to win the low amateur silver medal at the 147th Open Championship at Carnoustie Golf Links and immediately turned professional thereafter.

img_9400-1.jpg

(l-r) Thomas Curtis, Sam Locke and Grant Forrest (Photo: @Renaissancegc)

____________________________________________

For more information on the Low Amateur prize at The Open Championship you may like to take a look at this article – ‘The Open Championship’s Silver Medal’.

ME.

Copyright © 2015-2019, Mark Eley. All rights reserved.

The Open Championship – 2018 Final Qualifying

3rd July 2018

Scotland’s Sam LOCKE saved the day for GB&I amateur golf at Final Qualifying today. Rounds of 69 and 66 helped the Stonehaven man to medalist honours on 135 (-7) at The Renaissance and a place in The 147th Open Championship at Carnoustie Golf Links.

img_9400-1.jpg

(l-r) Thomas Curtis, Sam Locke and Grant Forrest (Photo: @Renaissancegc)

With only 3 qualifying places available from each site it was always going to be a big ask for any amateur to come through. It’s therefore a great achievement for Sam who had been exempted into Final Qualifying as the reigning Scottish Closed Amateur champion. He was also rewarded by a 105 place jump in the SPWAR to 140th.

Other notable amateur performances came from David HAGUE ENG (T6), Alex FITZPATRICK ENG (T6) and Jake BURNAGE ENG (T9) at Hollinwell, Ryan LUMSDEN SCO (T4) at Prince’s, Joshua MCMAHON ENG (T8) and Ben HUTCHINSON ENG (T8) at St. Annes Old Links and Eugenio LOPEZ-CHACARRA ESP (T5) at The Renaissance. All ‘came close but no cigar’.

There were 72 amateurs amongst the 288 players contesting today’s four 36 hole Final Qualifying events. 59 of them came through Regional Qualifying whilst 13 were granted exemptions.

Links to the final results are provided below, along with a list of all of the qualifiers from each site and every amateur performance.

____________________________________________

NOTTS G.C. (HOLLINWELL)Results
72 players / 20 amateurs / 3 qualifying places

Qualifiers
1. TURNER, Ashton – Kenwick Park 72 66 (-6)
2. WILSON, Oliver – Unattatched 72 69 (-3)
3. ENOCH, Rhys – Truro 72 70 (-2)

Amateur Results
T6. HAGUE, David (A) – Malton & Norton 68 76 (Ev)
T6. FITZPATRICK, Alex (A) – Hallamshire 73 71 (Ev)
T9. BURNAGE, Jake (A) – Saunton 69 76 (+1)
T15. WILSON, Andrew (A) – Darlington 72 75 (+3)
T19. BROOKS, Jack (A) – The Mere 76 72 (+4)
T19. MCKENZIE, Billy (A) – Rowlands Castle 73 75 (+4)
T24. HAWKSBY, Jack (A) – The Millbrook 75 74 (+5)
T24. SLOMAN, Thomas (A) – Taunton & Pickeridge 72 77 (+5)
T24. WOODCOCK, Lee (A) – The Leicestershire 72 77 (+5)
T28. BROADHURST, Sam (A) – Atherstone 74 76 (+6)
T31. ABBOTT, Chris (A) – Lutterworth 78 73 (+7)
T31. FARRELL, Oliver (A) – Evesham 74 77 (+7)
T43. TREW, Gaelan (A) – Wentworth 74 79 (+9)
T50. HUSSAIN, Haider (A) – The Kendleshire 84 71 (+11)
T50. NEVIN, Rhys (A) – Hartford 78 77 (+11)
T56. HAPGOOD, Jake (A) – Southerndown 81 78 (+15)
59. SHIN, Timothy (A) – Castle Royle 79 82 (+17)
60. MACARTHUR, Freddie (A) – Ullesthorpe Court 83 83 (+22)
62. WINTER, Adam (A) – Woburn 83 91 (+30)
WD. FIRTH, Benjamin (A) – Leeds Golf Centre 81 WD

PRINCE’S G.C.Results
72 players / 17 amateurs / 3 qualifying places

Qualifiers
1. LEWIS, Tom – Welwyn Garden City 72 68 (-4)
2. MAGNUS, Haraldur – Iceland 72 70 (-2)
3. GOOSEN, Retief – South Africa 71 72 (-1)

Amateur Results
T4. LUMSDEN, Ryan (A) – Royal Wimbledon 76 68 (Ev)
T16. BURNS, Liam (A) – Chislehurst 77 72 (+5)
T16. NILEHN, Fredrik (A) – Sweden 75 74 (+5)
T23. BAUCHOU, Zachary (A) – USA 77 73 (+6)
T23. DAWSON, Robin (A) – Tramore 75 75 (+6)
T23. HALL, Harry (A) – West Cornwall 74 76 (+6)
T31. DYER, Jack (A) – Rochford Hundred 80 72 (+8)
T31. BYERS, Harvey (A) – Walton Heath 78 74 (+8)
T33. HOVLAND, Viktor (A) – Norway 81 72 (+9)
T33. GENNINGS, George (A) – Thorndon Park 75 78 (+9)
T41. SHERREARD, Tom (A) – Kings Hill 76 79 (+11)
T44. TAPLIN, Daniel (A) – Chartham Park 80 76 (+12)
T44. LEONARD, Eoin (A) – Wentworth 79 77 (+12)
T55. MULLAN, Sean (A) – Wentworth 84 78 (+18)
60. RUDGE, Charlie (A) – South Herts 80 86 (+22)
61. RILEY-BOURNE, Daniel (A) – The Essex 83 85 (+24)
RTD. ORTIZ, Alvaro (A) – Mexico 79 RTD

ST. ANNES OLD LINKS – Results
72 players / 20 amateurs / 3 qualifying places

Qualifiers
1. ROBINSON, James – Southport & Ainsdale 67 65 (-12)
T2. SENIOR, Jack – Carus Green 68 66 (-10) 
T2. ARMITAGE, Marcus – Howley Hall 65 69 (-10)

Amateur Results
T8. MCMAHON, Joshua (A) – Wallasey 71 70 (-3)
T8. HUTCHINSON, Ben (A) – Howley Hall 70 71 (-3)
T14. ROBINSON, James (A) – Redditch 75 67 (-2)
T14. SUGRUE, James (A) – Mallow 75 67 (-2)
T19. HESSING, Rick (A) – Netherlands 74 69 (-1)
T19. BANNAN, Joseph (A) – The Manchester 72 71 (-1)
T27. JORDAN, Matthew (A) – Royal Liverpool 76 68 (Ev)
T27. BARROW, Callan (A) – Royal Lytham & St. Annes 74 70 (Ev)
T27. BOWE, William (A) – Workington 71 73 (Ev)
T34. NEWTON, James (A) – Prestbury 69 77 (+2)
T43. PLUMB, Thomas (A) – Yeovil 73 76 (+5)
T49. SIDDLE, Ashley (A) – Rossendale 74 76 (+6)
T49. KELLY, Luke (A) – Ashton Under Lyme 71 79 (+6)
T52. LONG, Joe (A) – Lansdown 75 76 (+7)
T52. AINSCOUGH, Jack (A) – Hartlepool 72 79 (+7)
T57. GOODMAN, Paul (A) – Huyton & Prescot 78 74 (+8)
T57. SUTTIE, Jack (A) – Denton 78 74 (+8)
T57. CARROLL, John (A) – Huyton & Prescot 77 75 (+8)
T62. SHUCKSMITH, William (A) – Alwoodley 77 76 (+9)
66. ROGERS, Luke (A) – Kidderminster 79 81 (+16)

THE RENAISSANCE CLUB Results
72 players / 15 amateurs / 3 qualifying places

Qualifiers
1. LOCKE, Sam (A) – Stonehaven 69 66 (-7)
2. FORREST, Grant – Craigelaw 67 69 (-6)
3. CURTIS, Thomas – Unattached 68 69 (-5)

Amateur Results
T5. LOPEZ-CHACARRA, Eugenio (A) – Spain 67 73 (-2)
T25. CAHILL, Ryan (A) – Mill Ride 72 74 (+4)
T25. DODDS, William (A) – Stonehaven 69 77 (+4)
T31. PLUMB, Alasdair (A) – Chelmsford 73 74 (+5)
T48. LAW, Tom (A) – Broome Manor 77 74 (+9)
T48. BEST, Ben (A) – Rathmore 74 77 (+9)
T48. NESBIT, Gavin (A) – Boldon 73 78 (+9)
T48. SIDDELL, Aaron (A) – Castle Royle 73 78 (+9)
T54. UNDERWOOD, Kyle (A) – Australia 76 76 (+10)
T54. FAIRBURN, Simon (A) – Torwoodlee 74 78 (+10)
T59. GREEN, Christopher (A) – Cleakheaton & District 78 77 (+13)
64. ROGERS, Alistair (A) – Grange 77 81 (+16)
T65. HAIN, Alistair (A) – St. Andrews 80 79 (+17)
T65. BLAIR, Stuart (A) – Royal Musselburgh 74 85 (+17)

ME.

____________________________________________

The Open Championship Website Links – Home Page and Final Qualifying Live Reporting.

____________________________________________

ME.

30th June 2018 (Updated 1st July 2018)

Final Qualifying for the 2018 Open Championship will take place on Tuesday 3rd July at four courses across Great Britain.

The qualifying venues are Notts G.C. (Hollinwell), Prince’s G.C., St. Annes Old Links and The Renaissance Club.

There are currently three amateurs in The Open Championship field. These are: –
The Amateur Champion for 2018 – Jovan REBULA (RSA);
The Asia-Pacific Amateur Champion 2017 – Lin YUXIN (CHI); and
The European Amateur Championship 2018 – Nicolai HOJGAARD (DEN).

Doc REDMAN (USA), the 2017 U.S. Amateur Champion, and Joaquin NIEMANN (CHL), winner of the 2017 Mark H. McCormack Medal (Men’s World Amateur Golf Ranking No. 1 in August 2017) have both turned pro and therefore foregone their exemptions.

Final Qualifying represents the last roll of the dice for the Great British and Irish amateur fraternity. There are 72 amateurs competing out of a total field of 288 players, with 65 of them coming from GB&I. 13 amateurs were exempt straight into Final Qualifying. With 12 places available hopefully one of them can come through for me.

Regional Qualifying

143 players initially progressed from the 13 Regional Qualifying events on Monday 25th June with 40 amateurs amongst them.

Following withdrawals from Final Qualifying around 55 Reserves have now also been brought forward from the Regionals. Within this number are another 19 amateurs.

For more information on this first stage please read my earlier report – ‘The Open Championship – 2018 Regional Qualifying’.

Final Qualifying

36 holes of stroke play golf will be played by each competitor in Final Qualifying.

287 players, including 66 amateurs, have been allocated evenly to the four venues.

The three leading players at each of theses events will advance to the Open Championship to be played at Carnoustie Golf Links on 15th – 22nd July.

Any ties for the last qualifying places in each competition will be resolved by a hole by hole play-off at the end of play.

As always 156 players will contest The Open itself, with the majority of these already being exempted into the field.

img_9365

Carnoustie Golf Links (Photo: http://www.execgolf-leaisure.com)

Amateur Players / Tee Times

Here is a list of the four Final Qualifying events with all of the amateur entries (in tee time order) noted.

All tee times at Hollinwell will be off the 1st whilst the other three venues will be utilising their 1st and 10th tees.

NOTTS G.C. (HOLLINWELL)Tee Times

72 players / 20 amateurs / 3 qualifying places

06.40 / 12.10 SHIN, Timothy (A) – Castle Royle
07.00 / 12.30 HAWKSBY, Jack (A) – The Millbrook
07.10 / 12.40 FARRELL, Oliver (A) – Evesham
07.20 / 12.50 MACARTHUR, Freddie (A) – Ullesthorpe Court
07.55 / 13.25 WOODCOCK, Lee (A) – The Leicestershire
08.05 / 13.35 TREW, Gaelan (A) – Wentworth
08.15 / 13.45 BURNAGE, Jake (A) – Saunton
08.25 / 13.55 HAPGOOD, Jake (A) – Southerndown
08.25 / 13.55 WINTER, Adam (A) – Woburn
08.40 / 14.10 HUSSAIN, Haider (A) – The Kendleshire
08.50 / 14.20 NEVIN, Rhys (A) – Hartford
09.00 / 14.30 WILSON, Andrew (A) – Darlington
09.20 / 14.50 MCKENZIE, Billy (A) – Rowlands Castle
09.30 / 15.00 FITZPATRICK, Alex (A) – Hallamshire
09.45 / 15.15 BROOKS, Jack (A) – The Mere
09.55 / 15.25 ABBOTT, Chris (A) – Lutterworth
10.05 / 15.35 HAGUE, David (A) – Malton & Norton
10.15 / 15.45 SLOMAN, Thomas (A) – Taunton & Pickeridge
10.25 / 15.55 BROADHURST, Sam (A) – Atherstone
10.35 / 16.05 FIRTH, Benjamin (A) – Leeds Golf Centre

PRINCE’S G.C.Tee Times

72 players / 17 amateurs / 3 qualifying places

07.10 / 12.55 HALL, Harry (A) – West Cornwall
07.10 / 12.55 TAPLIN, Daniel (A) – Chartham Park
07.20 / 13.05 ORTIZ, Alvaro (A) – Mexico
07.20 / 13.05 MULLAN, Sean (A) – Wentworth
07.30 / 13.15 BAUCHOU, Zachary (A) – USA
07.40 / 13.25 RILEY-BOURNE, Daniel (A) – The Essex
07.40 / 13.25 DYER, Jack (A) – Rochford Hundred
07.50 / 13.35 NILEHN, Fredrik (A) – Sweden
08.05 / 13.50 DAWSON, Robin (A) – Tramore
08.15 / 14.00 BURNS, Liam (A) – Chislehurst
08.25 / 14.10 LEONARD, Eoin (A) – Wentworth
08.25 / 14.10 RUDGE, Charlie (A) – South Herts
08.35 / 14.20 SHERREARD, Tom (A) – Kings Hill
08.45 / 14.30 GENNINGS, George (A) – Thorndon Park
08.45 / 14.30 HOVLAND, Viktor (A) – Norway
08.45 / 14.30 BYERS, Harvey (A) – Walton Heath
08.55 / 14.40 LUMSDEN, Ryan (A) – Royal Wimbledon

img_9380

ST. ANNES OLD LINKSTee Times

72 players / 20 amateurs / 3 qualifying places

07.10 / 12.55 ROGERS, Luke (A) – Kidderminster
07.10 / 12.55 SIDDLE, Ashley (A) – Rossendale
07.20 / 13.05 GOODMAN, Paul (A) – Huyton & Prescot
07.20 / 13.05 AINSCOUGH, Jack (A) – Hartlepool
07.30 / 13.15 MCMAHON, Joshua (A) – Wallasey
07.30 / 13.15 BOWE, William (A) – Workington
07.40 / 13.25 SUGRUE, James (A) – Mallow
07.50 / 13.35 SHUCKSMITH, William (A) – Alwoodley
07.50 / 13.35 CARROLL, John (A) – Huyton & Prescot
07.50 / 13.35 HESSING, Rick (A) – Netherlands
08.15 / 14.00 BANNAN, Joseph (A) – The Manchester
08.15 / 14.00 HUTCHINSON, Ben (A) – Howley Hall
08.25 / 14.10 JORDAN, Matthew (A) – Royal Liverpool
08.25 / 14.10 NEWTON, James (A) – Prestbury
08.35 / 14.20 PLUMB, Thomas (A) – Yeovil
08.35 / 14.20 ROBINSON, James (A) – Redditch
08.35 / 14.20 BARROW, Callan (A) – Royal Lytham & St. Annes
08.45 / 14.30 KELLY, Luke (A) – Ashton Under Lyme
08.55 / 14.40 LONG, Joe (A) – Lansdown
08.55 / 14.40 SUTTIE, Jack (A) – Denton

THE RENAISSANCE CLUBTee Times

71 players / 15 amateurs / 3 qualifying places

07.00 / 12.45 NESBIT, Gavin (A) – Boldon
07.10 / 12.55 GREEN, Christopher (A) – Cleakheaton & District
07.20 / 13.05 HAIN, Alistair (A) – St. Andrews
07.20 / 13.05 BLAIR, Stuart (A) – Royal Musselburgh
07.30 / 13.15 CAHILL, Ryan (A) – Mill Ride
07.50 / 13.35 ROGERS, Alistair (A) – Grange
07.50 / 13.35 LOPEZ-CHACARRA, Eugenio (A) – Spain
08.15 / 14.00 FAIRBURN, Simon (A) – Torwoodlee
08.15 / 14.00 BEST, Ben (A) – Rathmore
08.25 / 14.10 LOCKE, Sam (A) – Stonehaven
08.25 / 14.10 DODDS, William (A) – Stonehaven
08.35 / 14.20 LAW, Tom (A) – Broome Manor
08.45 / 14.30 UNDERWOOD, Kyle (A) – Australia
08.55 / 14.40 PLUMB, Alasdair (A) –
08.55 / 14.40 SIDDELL, Aaron (A) – Castle Royle

____________________________________________

For more information on the Low Amateur prize at The Open Championship you may like to take a look at an article I wrote earlier this year – ‘The Open Championship’s Silver Medal’.

ME.

Copyright © 2015-2018, Mark Eley. All rights reserved.

The Brabazon Trophy – 2017 Preview, Reports & Results

28th May 2017 – Round 4 Report

South Africa’s Kyle MCCLATCHIE today celebrated his 20th birthday by winning the English Men’s Open Amateur Stroke Play Championship and lifting the famous Brabazon Trophy.

Kyle shot 71 (-2) today with five birdies, including one on the last, offsetting three bogeys. His -10 score was good enough for a narrow 1-shot win.

He follows in the footsteps of four previous South African winners of the Brabazon Trophy – Neville Sundelson (1974), Richard Kaplan (1986), Craig Rivett (1989T) and Charl Schwartzel (2002).

img_7615

Kyle McClatchie (Photo: Ernest Blignault)

If that wasn’t enough the victory also took McClatchie to the top of the Scratch Players World Amateur Rankings (SPWAR). He is the first South African to hold the No. 1 spot in this ranking. However, with the NCAA Division I National Championships currently being played this status is likely to be short lived (at least for the time being).

Jamie STEWART (SCO), Jake BURNAGE (ENG) and Jack SINGH BRAR (ENG) all finished on -9 to tie for second place.

Jamie Stewart had a superb weekend shooting the lowest two scores on both days. He followed yesterday’s 67 (-6) with a 68 (-5) today. Having dropped two shots in his first three holes he reeled off 7 unblemished birdies over his remaining 15 holes. He will surely take huge confidence from a 5 birdie 32 on his finishing 9 holes.

Jake Burnage continued his rich vein of form too. Having finished 3rd at the Lytham Trophy he put together a very consistent 71, 70, 70 and 72 at Woodhall Spa. I was particularly impressed with his three birdies in a row finish in the heat of battle. He has moved up to 98th in the SPWAR and must now firmly be in the GB&I Walker Cup mix.

Jack Singh Brar also shot 72 for another excellent finish in 2017. He continues to look in complete control of both himself and his golf game.

Matthew JORDAN (ENG) shot a final round 70 (-3) to finish 5th. He has now finished in the Top 10 at the Lytham Trophy, Irish Amateur Open and the Brabazon in the last month which clearly tells you he is starting to fulfil his potential and that he now sits firmly amongst our finest amateurs.

It was also good to see Dan BROWN (ENG) finish in 6th place after rounds of 72, 68, 75 and 72. Hopefully he can use this as momentum to put together a string of good results in the coming weeks.

David BOOTE (WAL) finished 7th and Connor SYME (SCO) tied 8th. Both started poorly today but showed their experience in grinding out good scores at the end of the day. Boote was 4-over after 5 holes before securing 4 birdies on the way back home to record a very creditable par 73. Syme (71) was 2-over after 3 holes before he turned his day around with 3 birdies and an eagle on the par 5 14th.

Both Boote and Syme will travel south tonight to Walton Heath GC to join the other three amateurs competing in tomorrow’s 36 hole US Open Sectional Qualifying event. Good luck to them all.

Click here to see the full Brabazon Trophy Results

ME.

_____________________________________________________________

27th May 2017 – Round 3 Report

After another windy day at Woodhall Spa Jake BURNAGE (70), Jack SINGH BRAR (74) and Kyle MCCLATCHIE (75) share the 54 hole lead on -8.

The trio have a 4 shot lead over a group of five players on -4. Jamie STEWART (67) and Matthew JORDAN (68) produced the best two scores of the day to join David BOOTE (72), Conor O’ROURKE (72) and Dan BROWN (75) as the leading chasers.

Having played in Wednesday’s Pro-Am at the BMW PGA Championship at Wentworth Harry GODDARD‘s disrupted preparation and long journey up to Lincolnshire haven’t affected his performance. Rounds of 72, 70 and 74 (-3) have left him in striking distance with 18 holes to play.

David HAGUE (73 73 71 -2), who won the Laguna Trophy so impressively last week, continues to creep up the leaderboard too. He’ll start the final day in tied 12th place.

After his disappointing 78 in the opening round Connor SYME recorded his second successive 70 to move up to -1 and tied 16th place.

ME.

_____________________________________________________________

26th May 2017 – Round 2 Report

South Africa’s Kyle MCCLATCHIE matched the best round of the week (66) to move into the 36-hole lead on -10 on a pleasant but windy day at Woodhall Spa.

Craig ROSS (67) and Jack SINGH BRAR (70) are tied for 2nd place on -9.

Dan BROWN (68), Mitch WAITE (69) and Tom THURLOWAY (69) all enjoyed good days and went into the weekend nicely placed in the top 10.

A little further down the leaderboard just three other players broke 70 on Day 2. Rowan LESTER (67), David BOOTE (69) and Alisdair MCDOUGALL (69).

The 36 hole cut saw 63 players on +4 and lower qualify for the final 36 holes on Saturday and Sunday.

Ben CHAMBERLAIN (76 75 / +5) just missed the cut but left Lincolnshire with the consolation of having scored the Championship’s fifth hole-in-one on the 5th hole.

Josh HILLEARD (74 77 +5), Robin DAWSON (68 83 +5), Marco PENGE (79 73 +5), Owen EDWARDS (74 78 +6), Colm CAMPBELL (73 79 +6), Charlie STRICKLAND (75 80 +9), Charlie THORNTON (75 81 +10) and Liam JOHNSTON (79 77 +10) were amongst the more notable, in form players to miss the cut.

ME.

_____________________________________________________________

25th May 2017 – Round 1 Report 

Playing in near perfect conditions a course record 66 (-7) gave Braintree’s Todd CLEMENTS the Round 1 lead at the Brabazon Trophy. His only bogey came on the par 4 2nd hole before he reeled off eight birdies including six on the back nine to finish with an inward score of just 31.

Clements’ 31 was matched by Jack SINGH BRAR the recent winner of the Lytham Trophy. Jack had just the one bogey in his round of 67 (-6) on the tough Woodhall Spa heathland course.

Frenchman Alexandre FUCHS (-6) is tied second having hit something of a purple patch on Woodhall’s fourth and fifth holes. His 2-1 scores, two eagles and four under the card, clearly went along way to making him the the early clubhouse leader in Round 1.

Robin DAWSON, Robert MACINTYRE and Jacob OAKLEY followed Fuchs in on the short 5th, playing 163 yards to a back pin. Amazingly four holes-in-one were recorded on this hole during round 1. Dawson and MacIntyre went on to deliver 68’s (-5) and therefore were tied 4th after Day 1.

Other players to make solid starts to this 72-hole stroke play championship included Craig ROSS (-3), George BLOOR (-3), Alfie PLANT (-2), James WALKER (-2), Jake BURNAGE (-2), Kevin LE BLANC (-2), Conor O’ROURKE (-2), John Ross GALBRAITH (-2), Gian-Marco PETROZZI (-1), Jack DAVIDSON (-1), Daniel BROWN (-1) and Matthew JORDAN (-1) all of whom are nicely placed in the Top 25.

England international Bradley MOORE withdrew after 10 holes.

ME.

______________________________________________________________

21st May 2017

The English Men’s Open Amateur Stroke Play Championship for the Brabazon Trophy will be played at Woodhall Spa Golf Club this coming week.

The 71st playing of this event takes place between Thursday 25th and Sunday 28th May on the Lincolnshire Club’s Hotchkin Course.

img_7588

Woodhall Spa G.C. (Photo: WoodhallSpaGolf.com)

Format

The competition consists of 72 holes of stroke play golf with 18 holes being played each day.

A 36 hole cut will take place with only the leading 60 competitors and ties progressing to the two weekend rounds.

In the event of a tie for the Championship on Sunday, there will be a sudden death play off.

Field

150 competitors will start the 2017 Championship.

The 2017 start sheet for Rounds 1 and 2 can be viewed here – Brabazon Trophy Start Sheet.

88 players were exempted into the field based on their previous accomplishments with 62 coming through a qualifying process.

Two Qualifying Competitions were held last week; the North at Sandiway G.C. in Cheshire and the South at Littlestone G.C. in Kent, with 31 players progressing from each one.

Sam BROADHURST (-5) of Atherstone G.C. was the medalist at Sandiway. Click here to view the full North Qualifier Results

Matt TURNER (-5) from Burnham & Berrow G.C. led the qualifiers at Littlestone. Click here to view the full South Qualifier Results

16 of the 21 Great Britain & Ireland (GB&I) Walker Cup Squad players will be competing at the Brabazon. These are David BOOTE (WAL), Dan BROWN (ENG), Colm CAMPBELL (IRE), Jack DAVIDSON (WAL), Robin DAWSON (IRE), Owen EDWARDS (WAL), Alex GLEESON (IRE), Craig HOWIE (SCO), Bradley MOORE (ENG), Robert MACINTYRE (SCO), Conor O’ROURKE (IRE), Marco PENGE (ENG), Alfie PLANT (ENG), Craig ROSS (SCO), Connor SYME (SCO) and James WALKER (ENG).

Sandy SCOTT (SCO) had entered but withdrew before play commenced.

Barry HUME (SCO), Stuart GREHAN (IRE), Scott GREGORY (ENG) and Paul MCBRIDE (IRE) are the four that are missing. Gregory is playing in The Memorial Tournament and US Open Championship in early June so has travelled over to USA this week.

Liam JOHNSTON (SCO) and Jack SINGH BRAR (ENG), who by rights should also be in the Squad based on their 2017 performances, are also competing at Woodhall Spa.

Other players on show who have been doing well this year and could easily feature at the top of the scoreboard are Jake BURNAGE (ENG), David HAGUE (ENG), Josh HILLEARD (ENG), Matthew JORDAN (ENG), Chris MACLEAN (SCO), Gian-Marco PETROZZI (ENG), Charlie STRICKLAND (ENG), Charlie THORNTON (ENG) and Sean TOWNDROW (ENG).

In 2016 the Scratch Players World Amateur Ranking (SPWAR) listed the Brabazon Trophy as it’s 24th most important amateur competition in the world based on the strength of it’s field.

Prizes

The Winner receives the magnificent gold Brabazon Trophy shown in the centre of the photo below.

img_7586

The Brabazon Trophy and Other Prizes (Photo: London Golf Club)

Prize vouchers will be awarded to those players finishing in the top six.

Two other prizes are connected to the Brabazon Trophy competition. The George Henriques Salver is awarded to the leading GB&I player in the Championship under the age of 20. The Philip Scruton Jug is awarded later in the year to the player returning the best aggregate scores in The Brabazon Trophy and The Berkshire Trophy (which will be played on 24th and 25th June).

Woodhall Spa Golf Club

Situated in Lincolnshire Woodhall Spa’s Hotchkin course is one of England’s finest heathland layouts.

From the blue Championship tees it plays to 7,080 yards with a par of 73. Here is the scorecard: –

img_7587

* The 12th has been extended to 176 yards since the above card photo was taken so the course now plays to 7,084 yards in total.

Golf in Woodall Spa dates back to 1890 with the Hotchkin opening for play in 1905. Harry Vardon (1902), Harry Colt (1911) and the Hotchkin Family (1920-1995) all playing a part in the course’s development since.

The Hotchkin family sold the facilities to the English Golf Union in 1995. Over time an impressive National Golf Centre has been developed with a second course, The Bracken, also opened in 1998.

The Hotchkin Course is currently in the middle of a three year refurbishment programme by Renaissance Golf, with the work being overseen by their acclaimed lead architect Tom Doak.

Weather Forecast

The weather forecast (as at Tuesday 23rd May) is currently positive for all four competition days.

Thu 25th May – Sunny / Wind 4 mph N / Temp. Min. 12°C, Max. 22°C.
Fri  26th May – Sunny / Wind 10 mph SE / Temp. Min. 12°C, Max. 21°C.
Sat  27th May – Sunny / Wind 12 mph SE / Temp. Min. 15°C / Min 24°C.
Sun 28th May – Cloudy / Wind11 mph SE / Temp. Min. 12°C / Max. 21°C.

It is worth remembering that Rounds 1 and 2 will see players tee off the 1st from 7.00am right through until 3.40pm.

The 2016 Brabazon Trophy

Jamie BOWER won the Brabazon Trophy last year at the London Golf Club with a total score of -12. He pipped Cameron DAVIS (-11) on the final green after a rain delay with Ryan LUMSDEN (-10) and Gian-Marco PETROZZI (-9) finishing third and fourth respectively.

img_7585

Jamie Bower (Photo: London Golf Club)

Click this link to view the 2016 Brabazon Trophy results – Results

History, Past Winners and Records

The English Amateur International Trophy competition was first played in 1947.

In 1957 the official title was changed to the English Men’s Open Amateur Stroke Play Championship.

The current trophy was donated by Lord Brabazon of Tara in 1948 and the event has come to be widely known as the Brabazon Trophy.

Here is a list of all of the past winners, their scores and the Championship venues: –

Screen Shot 2017-05-21 at 18.16.48

Screen Shot 2017-05-21 at 18.20.34

The first player to successfully defend the title was Ronnie WHITE who won at Birkdale in 1950 and nearby Formby in 1951.

Shortly afterwards Philip SCRUTTON won the Brabazon three times in four years (1952, ‘54 & ‘55).

Sir Michael BONALLACK has four wins to his name. The first came at Royal Cinque Ports in 1964 and the last at Hillside in 1971. At Moortown in 1969, with play-offs having been discarded at this time, he shared the title with Rodney FOSTER.

Other well known British winners of the Brabazon include Gordon Brand Jnr, Sandy Lyle (2), Peter MCEVOY, Ronan Rafferty and Ronnie SHADE (3).

There have been several overseas winners over the years. South African’s Neville SUNDELSON (1974), Richard KAPLAN (1986) and Charl SCHWARTZEL (2002) have all won.  Other notable European winners include well known pros Ignacio GARRIDO (1992) and Peter HANSON (1998).

ME.

Copyright © 2017, Mark Eley. All rights reserved.